В кои случаи бондингът е подходящ и в кои не е?
Дори и да извършвате правилна грижа за вашата усмивка, да се стараете за оралната си хигиена, както и да посещавате денталния си специалист периодично – никой не е застрахован от възникването на непредвидени обстоятелства и проблеми.
Зъбните несъвършенства могат да се коригират по съвременен и иновативен начин – чрез бондинг. Тази процедура е минимално инвазивна, с много висока ефективност и подходяща при редица зъбни несъвършенства.
Какво представлява бондинга, кога се извършва и кога не е препоръчително? От Medical Dent споделят повече по темата.
Какво представлява бондингът?
Това е естетична процедура, която цели да коригира несъвършенства в областта на денталните органи по максимално безболезнен и комфортен за пациентите начин. Бондингът се извършва в рамките на едно посещение при зъболекар, като за целта се използва композитен материал, изработен от фотополимер, който се фиксира върху зъбната повърхност.
Кога се препоръчва и кога не е подходящо да се извършва?
За да знаете дали тази процедура е подходящи или не за вас, се запознайте основните причини, поради които се извършва:
- наличие на петна по зъбната повърхност – когато зъбите не подлежат на избелване, могат да възвърнат естетическата си функция и белота благодарение на фотополимерния композитен материал, който се слива цветово с естествените зъби;
- при счупени или назъбени ръбове, при пукване, вследствие на травми, както и други такива, които влияят върху целостта на зъба;
- при треми – разстоянието между дъвкателните органи може да бъде коригирано посредством бондинг;
- възстановяване на зъбна структура – когато има малко загуба на зъбна структура поради кариозни процеси, тази процедура може да помогне за възстановяването на функционалността и красивия вид на дъвкателните органи.
Това са част от случаите, които екипът на Medical Dent споделя. Всичко зависи от индивидуалността и състоянието на усмивката ви.
Кога не е препоръчително да се извършва тази корекция?
Преди осъществяването на процедурата и поставяне на композитния материал, денталният специалист ще направи подроба оценка на състоянието на устата ви.
Бондинг не се препоръчва при възпалени венци, протичащи заболявания, като гингивит и пародонтит, наличие на кариеси, абсцеси и други.
Консултирайте се с вашия специалист, който да направи индивидуална преценка за нуждите на оралното ви здраве и естетика.