Доживотен затвор – античовешко. Но да убиеш малко момиченце човешко ли е? Проф. Иван Тодоров

Няколко казуса с тази присъда, която изтърпяват към 180 души у нас

Общо затворниците в България се колебаят между 5500 и 6000, като жените са около 3,5%. (Показателно коя е по-добрата половина от човечеството поне у нас.)  Към 180 човека изтърпяват доживотни присъди в България. От тях между 25 и 30% са осъдени на доживотен затвор без право на замяна.

Но в резултат на осъдителните решения на Съда по правата на човека в Страсбург срещу България присъдите доживотен затвор без право на замяна все повече намаляват. Съдът по правата на човека в Страсбург приема, че това наказание е антихуманно. Българският Хелзинкски комитет го определя като “нечовешко и унизително” наказание. Но от друга страна, дали да се гавриш и след това по особено мъчителен начин да убиеш едно малко момиченце не е много по-нечовешко? Такъв е случаят с убиеца Мартин Трифонов, който на две инстанции беше осъден на доживотен затвор без право на замяна. Но Върховният касационен съд през 2021 г. промени присъдата му само на доживотен затвор поради това, че е на 21 години и деградацията на личността не била необратима.

Съдът в Страсбург обаче приема, че наказанието доживотен затвор без замяна в България е допустимо и не противоречи на правата на човека като вид наказание, защото е възможно осъденият да бъде помилван или амнистиран. В този смисъл е интересен случаят с осъден на смърт отпреди промените, чието наказание по закон се заменя с доживотен затвор без право на замяна. Той е помилван, като наказанието му е заменено с доживотен затвор с право на промяна. В този случай присъдата му може да бъде заменена с 30 години затвор. И осъденият е освободен след 30 години в затвора.

Преди по-малко от седмица Софийският градски съд постанови доживотен затвор за Орлин Владимиров и баща му за убийството на съпругата на Владимиров чрез удушаване. Убийството е поради ревност в резултат на твърдяна изневяра.

В мотивите съдът пише, че двамата осъдени са проявили бездушие и безразличие към своя син и съответно – внук, който остава сирак. Първоначалните следствени експерименти и обяснения бяха опорочени, но събраните доказателства според съда са достатъчно. Един от съдебните заседатели е на особено мнение, защото според него доживотният затвор трябва да е без право на замяна. Преди две седмици Пловдивският апелативен съд за трети път наложи доживотна присъда на полицая Венцеслав Караджов. Присъдата е заради това, че той умишлено е убил майка си и баща си по особено жесток начин и с користна цел. Ако присъдата бъде потвърдена, Караджов ще изтърпява наказанието си при първоначален специален режим. Караджов отрича да е извършвал убийствата. Преди малко повече от 2 месеца бившият футболист Марио Метушев окончателно бе осъден от Върховния касационен съд на доживотен затвор за жестокото убийство на негов приятел. Метушев е нанесъл на приятеля си 97 удара с нож. Първоинстанционният съд в Благоевград първоначално му даде 20 години затвор.

В мотивите за доживотна присъда се изтъква особената жестокост на убийството, като действията на Метушев са надвишили необходимото за причиняване на смърт на жертвата. Убийството е извършено пред майката на убития. Спорен е въпросът дали пострадалият не е нападнал първи. Но съдът приема, че това е без значение, защото от един момент нататък ударите са нанасяни, докато пострадалият е бил на пода и било невъзможно убийството да е извършено при неизбежна отбрана. Когото наказанието е само доживотен затвор, той може да бъде заменен с лишаване от свобода за срок от 30 г., ако осъденият е излежал поне 20 г.

Доживотният затвор без замяна се налага само когато превъзпитанието на извършителят е невъзможно. Това наказание не може да бъде налагано на ненавършили 20 г. (или 18 г. за военнослужещи или във военно време), а също и на жени, които са били бременни при извършване на престъплението или при постановяване на присъдата. Първоначалният специален режим при доживотен затвор може да бъде изменян в по-лек, ако осъдените имат добро поведение и ако са изминали поне 5 г. от изтърпяването на наказанието. Осъдените могат да бъдат настанявани в общи помещения с останалите затворници. А ако доживотният затвор бъде заменен с лишаване от свобода за определен срок, осъдените могат да бъдат преместени и в затворнически общежития от открит тип! /в.24 часа

Свързани новини

Ето какво ще е времето днес

vesito

ЕЛЕКТРОХОЛД ОБСЪДИ ПРИОРИТЕТИТЕ В ДЕЙНОСТТА НА ДРУЖЕСТВАТА СИ С МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ В ОБЛАСТ ПЕРНИК
Над 2.5 млн. лева ще бъдат инвестирани от ЕРМ Запад в реконструкция и модернизация на електроразпределителната мрежа в областта  

vesito

Времето днес, прогноза за вторник, 12 декември

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.