Официално упълномощен съдия от Световните рекорди на Гинес – Анук ДеТимари, връчи на кмета на община Сатовча – д-р Арбен Мименов, сертификат за Световен рекорд –разположени в рамките на една община.
„Този успех е повод за изключителна гордост и признателност за всеки един от вас, съградили чешма, с която да се утолява жаждата на минувача, както и тези, подпомогнали нейното облагородяване и поддържане в прилежен вид. Това световно признание е гордост не само за община Сатовча, но и за цяла България, защото по един или друг начин показва нашия бит, култура и вярност към традициите. Това признание е дълго чакано от нас, като администрация и население на община Сатовча“, коментира кметът Мименов.
Той разказа повече за традицията и символиката, които съпътстват изграждането на чешми от местните жители в родопската община.
„Това признание е на всички построили чешма, на всички, допринесли по някакъв начин да съществува такова творение, което да дава сили за нов живот, освен физически доставяне на питейна вода, но и давайки удовлетвореност от сътворяването на това приспособление – чешмата. От древни времена, дори възпято в народните песни, защото още оттогава е съществувала традицията да съградиш чешма, за да се ползва от всички и „да те споменават с добро“. Това качество е заложено във всеки един от нас – жителите на общината, да оставим нещо след себе си, което да го ползват с добро и поколенията напред. В нашата община, това се нарича „севаб“, разясни кметът.
Всеки, който е построил чешма, желае да остави нещо за спомен, да остави следа след себе си в знак на любов към любимата, признателност към семейството и почит към величествената природа.
Сатовча е единствената в България община с най-много построени чешми за обществено ползване, със свободен достъп до всяка една от тях, а те са над 1000 на брой, различни по вид, форма и размер.
За да се построи чешма, най-напред се търси подходящ водоизточник, каптира се, след което се проверява. Едва след това се търси подходящо място за изграждането както на самата чешма, така и на кът за отдих и място за забавление, каквато е традицията. Над 95% от чешмите на територията на общината са изградени извън населените места, което предразполага за устройване на кътове за отдих, включително терени за спортни и други забавления както на малки, така и на големи.
За да се построят тези кътове, понякога е необходимо прокопаването на голямо разстояние или преместването на водата на доста далечно място, така че да се съчетае с подходящ терен с достъп на МПС, място за изграждане на кътове за отдих и игра, за това предразполага събирането на множество хора, решили да се забавляват или отморят от напрегнатото ежедневие.
Важното за всички тези чешми е фактът, че човекът или семейството, които са построили чешмата и изградили къта за отдих, не се чувстват собственици на мястото, дори напротив, за тях е удоволствие и радост, че изграденото от тях се ползва от други хора, било то жители или гости на общината.
Така нареченият собственик се чувства длъжен само да поддържа в добро състояние чешмата и къта за отдих, но ако види, че мястото е заето от други хора, с удоволствие отминава и търси друго място, на което да прекара време сред природата с близки и приятели.
По повод на наличните множество чешми на територията на общината, както и традицията на жителите и гостите на общината да посещават тези прекрасни места, особено през летните месеци, по предложение на кмета на общината д-р Арбен Мименов през 2012 г. се прие решение на Общинския съвет, с което всяка първа събота от месец юли се обяви за празничен ден – Ден на чешмата и семейството./ в. Хроника