Мраморна оброчна плоча на богинята Немезида вече в Исторически музей Петрич

Исторически музей – Петрич получи мраморната оброчна плоча на богинята на възмездието и справедливостта Немезида с цялата документация за реставрация и консервация.
Плочата беше открита при проучванията на античния град Хераклея Синтика преди години. „Реставрацията на плочата е обратим процес, ако бъдат намерени другите фрагменти от нея, те могат да бъдат добавени. Към момента са четири, а плочата тежи 6 кг. , запазена е и малко от боята върху нея.
Изключително редки са изображенията на Немезида и нейните светилища. В България е само едно и то е на Хераклея Синтика, малко са и по света“, каза проф. д-р Людмил Вагалински. „За нас е много важно, че години наред продължава партньорството между Общината и екипа на проф. д-р Вагалински – изключително успешно. Горди сме с нашия археологически обект.
Благодарни сме на проф. д-р Вагалински за отношението към обекта, към разкриването му, което е плод на дългогодишен труд с хоризонт и за бъдеща работа“, каза кметът Димитър Бръчков и допълни, че е изключително ценно Исторически музей в Петрич да има в експозицията си плочата на Немезида.
Кметът пое ангажимент за осигуряване на средства за реставрацията и консервацията и на другите две плочи на Немезида, когато приключи изпълнението на мащабния проект за Хераклея Синтика.
Усилията и на Общински съвет – Петрич бяха откроени за постигнатото досега при разкопките на античния град Хераклея Синтика, а по думите на председателя Светла Данаилова този обект е поставил Петрич много сериозно на археологическата карта на България.
Благодарност изрази и директорът на музея Методи Бисерков. „Действително плочата беше в тежко състояние, когато се намери“, посочи Бисерков.
„Особено след 2015 година с подкрепата на Община Петрич Хераклея Синтика се разви много, получихме много финансирания, затова се разкри толкова добре обекта, включително централния му площад“, обобщи проф. д-р Людмил Вагалински.
Плочата на богинята Немезида, която ще бъде в Исторически музей, е изключително детайлна, вижда се надпис, частично запазен, който гласи: „посветих, както обещах в молитвите си“. Името на човека, поръчал плочата, не е оцеляло. Върху реставрираната част ясно се открояват: олтар с огън, богинята Немезида, която държи везните на съдбата, изобразена с крила, лицето е унищожено, има и много гладиаторски атрибути – тризъбец, шлем и няколко меча. Виждат се и крака на легнала девойка – символ на гордостта, на враговете на империята и на греха. Немезида е стъпила върху нея, с което да напомня на хората, че трябва да спазват правилата.

Свързани новини

С празничен концерт Благоевград посреща настъпването на новата 2024 г.

vesito

Разлог отбеляза 186 години от Рождението на Васил Левски

vesito

Банско ще бъде домакин на състезанието PIRIN RUN 2023

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.