Стълбове на българщината отвъд океана! Румен Шопов от Гоце Делчев: Виртуоз, звезда в академия Бъркли и в цяла Америка

Самородният талант, владеещ няколко инструмента, е обожаван от студентите си и е на всички събития на българската общност в САЩ. „Което си идва отвътре, от душата, ти го отдаваш на хората – казва Румен. – Тук, в „Бъркли“, колеги, завършили висши музикални училища, не могат да повярват, как те – ужким образовани, пък един студент нямат. А аз, без висше музикално образование, имам толкова много студенти… “

До началото на пандемията Румен Сали Шопов е любим преподавател в престижната академия „Бъркли Джаз Консерватори“ – едно от двете най-елитни висши училища по музика, заедно с „Джулиард“ в Ню Йорк. Студентите го обожават и го следват като Бог. Днес той си има частна школа – в дома си в Бъркли. Зададат ли се български събори, фестивали, празници, Румен е навсякъде, където са нашенци. А те приветстват с любов виртуозния музикант и един от стълбовете на българщината от другата страна на Океана. Мултиинструменталистът е цар на всички ударни и струнни инструменти, плюс кларинет. Роден е в Гоце Делчев, на 10 години вече е виртуоз на тъпани и барабани и започва да свири по сватби. „Яаа, какво малко детенце, а пък как добре чука на барабанчетата“, чудят се хората. От малък вади много добри пари.

На 12 години свири в читалищен състав с деца от дома за сираци. „Чуках на тарамбука и като видях тамбура, направо откачих, нещо ми стана. Казах си: не, аз този инструмент трябва да го науча и толкоз“, спомня си той. На 13 години свири без учител, на 14 става добър и на тамбура, но на сватбите го викат повече като тъпанджия, барабанист, певец, китарист.

Едва 15-годишен, през 1976-а е вече в Неврокопския ансамбъл като солист, музикант и концертмайстор. Години наред води всякакви групи и участва на всевъзможни културни събития, организира фестивали, а към него валят хонорари от ансамбъла, от сватби, ресторанти. Емигрантството му в Америка започва не по негова воля с една абсурдна трагикомедия. Един ден в кметството в Гоце Делчев пристигат няколко американци, дошли специално при него на уроци. Дават на Румен стая в читалището да ги учи на кларинет, акордеон, тамбура, тъпан. Американците започват да ходят в Гоце Делчев всяка година. След промените за музикантите настават лоши времена – намаляват сватбите, ресторантите са празни. По това време синът му учи в Широка лъка и той, виртуозът на куп инструменти, се захваща с тежка физическа работа на строеж в Португалия, за да издържа момчето си.

След 10 месеца американците звънят, че ще ходят отново в Гоце Делчев. Разбират, че Румен е в Португалия. „Как е възможно такъв виртуоз да излива бетон?! “, изумени са феновете му. Веднага му звънят: „Идвай в Америка, ние ще уредим всичко, ще станеш звезда“. След 2 седмици те отново пристигат, с цяла папка документи. Румен кандидатства за американска виза на 17 септември 2001 г. – няколко дни след атентатите с кулите близнаци в Ню Йорк. Казва си, че няма шанс за виза. В посолството обаче явно са впечатлени, че като солист и концертмайстор в Неврокопския ансамбъл е обиколил цяла Европа и Канада, но не се е възползвал от това, за да емигрира, и му издават специална виза – като артист. След 4 месеца в Америка той губи баща си и майка си и се връща в Родината. Стои няколко месеца, няма работа, няма пари – и обратно в Калифорния. Решава вече да е сериозен преподавател в академията в Бъркли, дава частни уроци и майсторски класове в дома си.
В академията преподава балканска музика, но най-вече българска. При него ходят студенти кларнетисти, тромпетисти, саксофонисти, а той свири и на бузуки, ууд, акордеон… Чужденците са луди по българските ритми. „Когато някой чуе веднъж българската музика, и дотам – влюбва се в нея! – пали се музикантът. – Знаеш какво е мерак. Като се влюбиш, лесно ли излиза този мерак? “ След пандемията разбира, че академичната работа не е за него и решава да напусне „Бъркли“. Та кой може да върже волната душа-птица на Румен Сали в една учебна стая?… Дай му да пътува по концерти, фестивали, да води уъркшопи, майсторски класове, да открива и развива млади таланти… А студентите му го последват – започват да ходят на уроци при него. Приспособил е големия си хол в къщата си в Бъркли за занятия, с уредби и всичко необходимо. Отделно води уроци онлайн по zoom. Дава уроци и по „наше си, българско пеене“ ,предава bg voice.bg .

Музикантът виртуоз с буйна кръв и голям патриот е един от най-желаните гости на българските сватби, събори, фестивали и национални празници в Щатите. Сега, когато е напуснал академията и е свободен да разполага с времето си, е неудържим. „Имам си български оркестър, с който свирим за наши си хора. Дали ще е Чикаго, или Лос Анджелис, няма значение, аз съм навсякъде. Свиря и с турци, гърци, но има ли български празник, съм там, а другите да чакат на опашка“, смее се Румен.

На Великден свири в Лос Анджелис. През октомври е на фестивала „Тъпан бие“ във Финикс, Аризона, и на български празник на храната в Сан Диего. Скоро, пак в Сан Диего, е „Балкан фест“, на който е артистичен директор. На 3 и 4 май е на ромския фестивал „Едерлези“, на който също е артистичен директор. Не брои поканите за сватби и други събития. Междувременно организира и кетъринг, като доставя храна в офиса на „Майкрософт“ и на конференции в Сан Франциско, и посвирва, ако поискат това от него. Едно от любимите му занимания е да открива и развива таланти от малки, както навремето са направили с него. И задължително българчета. Наскоро на един концерт в Сиатъл видял едно много талантливо българче – Георги Тороманов. „Преподавам му уроци по zoom, много бързо напредва“, споделя той.

Като един от големите си успехи определя това, че често печели грантове от различни фондове – финансират го, за да обучава талантливи деца и студенти без финансови възможности; да провежда уъркшопове, майсторски класове, фестивали. Сали е било първото му име, в неговото ромско семейство говорят на турски, а не на цигански. При насилствената смяна на имената го прекръщават на Румен, но в Америка често се обръщат към него с ромското му име Сали, и така става известен като Румен Сали Шопов.

В градчето Бъркли, което е на 10 минути с кола от Сан Франциско, живее във фамилна къща с двор. По време на пандемията решава да вдигне още един етаж с два апартамента, които отдава под наем в Rbnb. В дома му мирно съжителстват трите религии – християнство, ислям и юдаизъм. Съпругата му Шира Сион е американка от еврейски произход и в дома им се празнува всичко – Коледа, Великден, Ханука, Байрам. Шира е талантлива певица и води вокална група „Китка“ в щата Оукланд, с която обикалят целия свят, имали са концерт и в НДК заедно с „Мистерията на българските гласове“. Видяла го как свири на една Балканска Нова година в Сан Франциско, влюбила се от пръв поглед и в музиката му, и в него. Вече 12 години са заедно.

Шира говори на приличен български език. Как я е мотивирал да го научи? „Не всички българи карат жените си чужденки да говорят на български, но при нас трябва“, лаконичен е Румен.
Синът му Ангел е предпочел да остане в Пловдив, а Румен му купил място близо до града и му вдигнал хубава къща. Там Ангел живее с жена си и е дарил Румен с внук, също Румен, на 10 години, и с внучка Адира – на 3.
Ангел учи тамбура в Широка лъка и завършва Академия за музикално и танцово изкуство в Пловдив, също с тамбура. „Синът ми е и един от най-големите цигулари в България, свири и на пиано“, казва с гордост бащата. Ангел е защитил докторантура в академията в Пловдив, също по тамбура.

Тайната надежда на бащата е Ангел да отиде да живее със семейството си при него в Бъркли, затова вдига още един етаж. Отделно преустроява два гаража в двора за звукозаписно студио, в което се надява да работят двамата. Ангел отива по Коледа, посвирват тук-там, стои един месец, обаче не му харесва и се връща в Пловдив.
Дъщерята Стефка е при него в Сан Франциско. Тя е талантлива танцьорка и е съсобственик и президент на предприятие за медицински изделия. Омъжена е за българин и е дарила Румен с 2 внучки. Голямата, Еролина Камбурова, е завършила дизайн и театър в Университета на Калифорния в Дейвис. По-малката Салина, кръстена на него, е в същия университет.

Когато губи родителите си, Румен 5 години не си ходи на Гоце Делчев – мъка му е да гледа празна къща. Сега вече пътува всяка година за рождения си ден през юли. Бащината му къща стои празна, а той е оставил ключа на сестра си, та като ходят гости от Америка в Гоце Делчев, да живеят там.

„Връщам се в България, да заредя батериите – казва той. – Сега обаче имам две родни места – Гоце Делчев и Пловдив, при сина ми. “ Не съжалява, че е напуснал престижната академия „Бъркли“, мечта на много музиканти. „Имам време, време имам, това е най-важното – казва той. – През юли ще стана на 64 и съм осъзнал, че здравето и времето са ми най-ценни. “

Свързани новини

С проекти за над 97 млн. лв. Община Благоевград обновява емблематични обекти от градската среда

vesito

Електрохолд предлага нов канал за плащане на сметки за ток
Всички клиенти могат да се възползват от услугата виртуален POS терминал

vesito

Силата на традицията: Тежковозни коне мерят мощ в Разлог днес

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.