Пълна проверка на фермата на Сидер Седефчев в обезлюденото кресненско село Влахи започна в четвъртък. В стопанството се отглеждат около 600 овце и кози от стари и изчезващи местни породи повече от 20 г. Шестима експерти от Министерството на земеделието, Българската агенция по безопасност на храните, ДФ „Земеделие“ са започнали проверката дали изградените обори и условията, при които се отглеждат автохтонните породи отговарят на изискванията.
Преди дни стана ясно, че Общинският съвет в Кресна е решил до 10 август Седефчев да измести стопанството си извън селото. Причината е, че торът от животните замърсява селото с шестима жители, от които трима са Сидер, съпругата му и брат му. Носела се неприятна миризма, а кучетата били пуснати свободно и стряскали хората. Общинарите се позовават на приетата Наредба за отглеждане на домашни животни, според която такава голяма ферма не може да е в границите на населено място.
Решението на ОбС е взето на сесия на 7 юли. В четвъртък, ден преди да изтече даденият срок за преместване, решението е било връчено на Седефчев в присъствието на полицаи.
В защита на братя Седефчеви бе организирана петиция в социалните мрежи, стотици хора се обявиха срещу решението на ОбС. „Няма как да преместя 500 животни извън селото, в което освен нас, живеят постоянно още трима души. Ще обжалвам решението, защото общинската наредба противоречи на Закона за ветеринарно медицинската дейност и на европейското законодателство. За мен обаче този натиск има морален аспект. Преди повече от 20 г. исках да съживя умиращото село, да съхраня изчезващите български породи овце и кози, а сега искат да ликвидирам всичко“, коментира Сидер Седефчев. Категоричен е, че фермата му не замърсява селото, в което дори няма и нормални улици, а пътят до там е черен и труднопроходим.