Отбелязваме Ивановден: Празнуват близо 330 000 българи

Българската православна църква отбелязва на 7 януари Ивановден, когато се чества паметта на свети Йоан – последният старозаветен пророк, кръстителят на Исус. Йоан е наречен още „предтеча“, защото предрича идването на Христос на земята. Той се ражда половин година преди Исус Христос, а започнал да проповядва, когато навършил 30 години.

Главната задача на неговия живот била да подготви пътя за идването на Христос и затова увещавал хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога.

Като символ на пречистване Йоан кръщавал покаялите се с вода. Едва 34-годишен той е заловен и обезглавен по нареждане на цар Ирод Антипа.

Животът и духовната чистота, която постига Йоан Кръстител, както и мъченическата му смърт, са причина житията и библейските разкази да говорят за него по-скоро като за ангел, отколкото за човек. Иконите го изобразяват с пустинно облекло от камилска вълна, кожен ремък и с криле като ангел, символизиращи моралната му чистота и достойнство на предтеча. В лявата си ръка държи разгънат ръкопис, на който се чете: „Покайте се, защото се приближава царството небесно“.

В българската народна традиция обредите и обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на водата, осветената предишния ден (Богоявление, или Йордановден).Периодът на т.нар. мръсни дни е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот. Светецът се почита като покровител на кумството и побратимството. Още в ранни зори в къщата се донася прясна вода, пълнят се големи съдове и в тях се измиват децата, за да бъдат здрави. Светецът се смята и за покровител на кумството, ето защо се ходи на гости у кумовете. Кумците носят почерпка, която включва месо, вино и хляб, най-често кравай.

На Ивановден за последно ходят новогодишните маскарадни дружини. В някои региони на България коледарите ритуално отвеждат водача на групата на уличната чешма и го изкъпват. Кукерите пък играят своите последни игри, с които гонят злите сили и по този начин донасят здраве и берекет през новата година. Трапезата на Ивановден вече не е постна. Задължително се поднася свинско месо със зеле и варено жито, но присъстват също кървавица, ошав, луканка и фасул.

По последните данни от Националния статистически институт (НСИ) на Ивановден имен ден празнуват близо 330 000 българи.

На този ден празнуват: Иван, Иванкa, Иванинa, Ванина, Bаня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Йовкo, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Яна и др.

Свързани новини

Ансамбъл „Пирин“ отбеляза 70 години от основаването си

vesito

Kaufland България стана най-големият частен работодател у нас
Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души

vesito

През месец ноември: Безплатни медицински прегледи в Банско

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.