Кметът Красимир Герчев: Социалната политика на община Разлог се стреми към социална справедливост за всеки човек

Интервю по случай 20 февруари – Световен ден на социалната справедливост
– Г-н Герчев, как община Разлог отстоява социалната справедливост, която днес светът отбелязва?
– С много работа, проучване на потребностите и отговаряне на потребностите на социално уязвимите групи и хора. Община Разлог е пример за социална политика и политика към социална справедливост, която не е само стремеж към равенство, но и уважение към достойнството на всеки индивид, независимо от неговия произход, социален статус, пол, възраст или раса.
Това включва образование, здравеопазване, работни места и социални услуги, предпоставка за които са достоен живот, но и справедлив достъп до ресурси и възможности, които да позволяват на всеки човек да реализира своя потенциал.
– Каква е социалната сигурност за децата от уязвимите групи в община Разлог?
– За децата до 18 годишна възраст без увреждания и лишени от родителски грижи, за които са изчерпани възможностите за оставане и връщане в биологичното семейство, настаняване в семейството на близки или в приемно семейство, добре работи Центърът за настаняване от семеен и този център е добър дом за 8 деца. В Дневния център за деца и младежи с увреждания се работи с 10 деца и младежи.
Над 30 деца със специфични потребности и екипът от психолози, педагози и социални работници превръщат Центъра за обществена подкрепа в Разлог в цветно и красиво пространство на децата. Центърът работи със семействата на децата в риск, насочени от отдел „Закрила на детето“, както и с родителите, когато се налага да се оценява родителския капацитет, обучават и кандидат-осиновители. За четири години екипът е помогнал на повече от 200 деца и техните семейства.
Община Разлог е може би една от малките общини, в които, благодарение на фондация „Ан Бо“ и СУ “ Братя Каназиреви” има специализирани кабинети за обучение на децата със специални образователни потребности.
Партньори сме с Агенцията за социално подпомагане за реализиране на дейностите по проект „Детска кухня“, финансиран по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд+. В рамките на подкрепата се предоставя храна по тристепенно меню за обяд. Потребителите се включват в проекта по предварително одобрен списък от Дирекция „Социално подпомагане“– Разлог. Ваучери се издават ежемесечно на правоимащите законни представители на децата.
– Г-н Герчев, за обществото ни се съди и по това как се отнасяме с нашите родители, с възрастните хора. Какви са услугите в тази посока?
– Над 170 души в неравностойно социално положение получават топъл обяд. Финансиран по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд+. Услугата е напълно безплатна за крайните бенефициенти и за ползването ѝ не се начисляват и събират такси. Храната се приготвя в ОП „Домашен социален патронаж“ гр. Разлог, които имат дългогодишен опит в приготвянето на пълноценна и разнообразна храна, съобразно общоприетите рецептурни норми в страната и при спазване на изискванията за безопасност на храните.
С условия и грижи, близки до семейните, живеят 30 възрастни хора в Дом за стари хора в Разлог. Тази година, домът ще бъде преструктуриран в социална услуга за резидентна грижа.
Изготвяме план за реформиране на Дома за стари хора. В момента се изпълнява договор за финансиране по Инвестиция „Модернизиране на допълнителната грижа“ към Националния план за възстановяване и устойчивост, който ще позволи изграждането на напълно нов Дом за стари хора- с ново оборудване и обзавеждане.
– Какви са услугите за хората с увреждания?
– 17 лица с увреждания посещават Дневен център за пълнолетни лица с увреждания. Лица с умствена изостаналост са поверени на грижите на Защитено жилище за лица с умствена изостаналост.
В защитеното жилище за лица с физически увреждания в Долно Драглище живеят в условия, близки до семейните, 9 души.
Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция работи в помощ на 9 лица с деменция.
С механизма „Лична помощ“ 185 асистенти подкрепят хора с трайно увреждане с установени вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност с определена чужда помощ; с 90 и над 90% вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност без определена чужда помощ,
При услугата „Асистентска подкрепа“ 45 социални асистенти подкрепят 45 възрастни без увреждания.
Център за социална рехабилитация и интеграция работи с 25 лица с различни видове увреждания, емоционално поведенчески проблеми, девиантно поведение, нарушение в развитието, както и лица с временни травми и трайни увреждания.
За 50 пълнолетни лица с физически увреждания се грижи екипът на Дом за пълнолетни лица с физически увреждания в село Долно Драглище.
– Как преодолявате интеграцията на групите в неравностойно положение по отношение на пазара на труда?
– Чрез програмите за заетост са назначени 11 броя лица за срок от 5 месеца: 5 броя лица за гр. Разлог; 1 брой за с. Бачево; 1 брой за с. Елешница; 1 брой за с. Долно Драглище; 1 брой за с. Горно Драглище и 2 броя за с. Баня.
Община Разлог се стреми да повишава непрекъснато качеството на услугите в социалната сфера, да не допуска дискриминация, да партнира със заинтересованите страни заедно постигаме по-висока социална справедливост.
В рамките на календарната година планираме да се създаде нова социална услуга – Защитено жилище за лица с умствена изостаналост, с капацитет – 8 места, както и административно звено към Община Разлог, финансирана със средства от държавния бюджет, в помощ на всички социални услуги.
– Каква е ролята на кадрите, заети в социалните услуги на община Разлог?
– Изключително важна – и на специалистите, и на всички, заети в социалната сфера, за провеждане на социална политика и извършване на качествена социална услуга.
Десетки социални работници, педагози, психолози, санитари, лични асистенти, всички до един осъзнават човешката и професионална отговорност към повече социална справедливост, за което искрено им благодаря. Защото социална справедливост се постига с много труд и воля, със знания и потребност, с хора и организации, с които можем и сме длъжни да осигурим равни възможности за всеки човек.
Може да бъде изображение с 4 души и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 1 човек
Може да бъде изображение с 5 души, хора, които учат, маса, детска играчка и шах

Свързани новини

България ограничава вноса на месо и животни от Германия!

vesito

Тежка катастрофа край Кресненското дефиле

vesito

Съдът отмени заповед на Р.Томов за уволнението на диригента на ансамбъл “Пирин”, общината осъдена да плати 6960 лв.

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.