Преди изборите Томов тръбеше,че обществените поръчки трябва да се печелят само от благоевградски фирми. Това могло да се контролира чрез нареждане на условия в нужната документация, изискванията и тежестите на показателите. Неговите думи обаче останаха в историята и на пактика нищо такова не се случи.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени решението на кмета Румен Томов от 3 септември 2020г, детските и социални заведения на територията на община Благоевград да се зареждат с месо от „Евро Мийт енд Милк“ЕООД на благоевградчанина Борис Киройчев. Производството бе образувано по искане на класираната на трето място фирма “Аллур“ ООД със собственик софиянецът Росен Ценов, който в няколко страници е изброил пред КЗК нарушенията, допуснати от благоевградската комисия за избор на изпълнител.
Според „Аллур“ ООД офертите на другите двама участници в обществената поръчка – „Евро Мийт енд Милк“ЕООД и софийската „Бохемис“ ООД на Кирил Рангелов, не покривали критериите за подбор, заложени в документацията, тъй като не разполагали с обект регистриран по чл.12 от Закона за храните за производство или търговия на едно с храни, освен това двете фирми нямали на разположение необходимия минимум от транспортни средства, отговарящи на санитарно-хигиенните изисквания за транспортиране на хранителни продукти, и дори отсъствали от регистъра на Българската агенция за безопастност на храните с фирмите, които имат разрешителни за превоз на странични животински продукти.
Жалбоподателят е посочил дори допуснати от комисията аритметични грешки при формиране на ценовите предложения на класираните на първо и второ място участници. За да изготви решението си , КЗК е разгледала обстойно цялата поръчка, чиято прогнозна стойност е 1 082 111.10 лв. Отчетено е че победителят „Евро Мийт енд Милк“ ЕООД е дал най-ниска цена 1 026 938,74лв. както и най-добро време за реакция при спешна поръчка- 30 минути от склад в Благоевград. Въпреки това КЗК е се е съгласила с по-голяма част от констатациите на жалбоподателя, включително и най-важното, че комисията е подходила формално по оценка на офертите на участниците, не ги е разгледала подробно и в резултат неправилно е присъдила конкретни точки на победителя в противоречие с утвърдената в документацията методика за оценка.
Освен че трябва да върне отново обществената поръчка от ниво оценка на офертите на кандидатите, община Благоевград е задължена да заплати на „Аллур“ООД направените в производството пред КЗК разноски в размер на 850 лв. Комисията е оставила без уважение искането на община Благоевград и на „Евро Мийт енд Милк“ ЕООД жалбоподателят на свой ред да им плати юридически хонорари. Решението на КЗК подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14 дневен срок.
Източник: В“Струма“