Подводната екстензия на гръбначния стълб “ПО ГЕЧЕВ” е методика за лечение на дискови хернии и представлява “безкръвна операция” на причината за заболяването. Методът на подводна екстензия, създаден от проф. Георги Гечев, се прилага в курорта Павел баня от 1967 г. – повече от 60 години!
Методиката за подводна екстензия се базира на 3 основни ортопедични принципа:
1. Гръбначният стълб да се релаксира (отпусне) заедно с цялата мускулатура на тялото, за да се избегне болезненото й изопване по време на следващата стъпка. Целта се постига чрез цялостно потапяне на тялото в топла, минерална вода с помощта на специални екстензионни съоръжения.
Докторската фамилия Гечеви
2. Екстензията се извършва с максимална тяга, която болният добре понася, и то в обезболяваща поза. Тази поза в 95% от случаите е по гръб със свити крака (Уйлямсово положение).
3. След екстензията се осигурява обездвижване в същата поза до 2-3 седмици. По този начин нервно-тъканните елементи в гръбначния стълб се освобождават от притискане, започват да функционират нормално и процесът на възстановяване протича по-бързо в сравнение с лечението, което включва много процедури или медикаменти, без да се осигурят условия за коригиране на дисковия дефект.
Гимнастика и масаж за лечение на дискова херния
“Наблюденията на нашите лекари специалисти съвпадат със световните проучвания, че няма човек над 45-годишна възраст, който поне веднъж в живота си да не е изпитвал болки във врата, гърба или кръста. Поради тази причина прилагаме най-новите световни тенденции в рехабилитационната медицина, както и сме разработили оригинални, собствени лечебни и възстановителни методики. Методиката за подводна екстензия, за щастие, не се налага да се прилага при всеки пациент”, обясни проф. д-р Йордан Гечев, син на създателя на метода и директор на Специализираната болница за рехабилитация – филиал Павел баня. С най-голям успех се повлияват 85 – 95% от случаите на гръбначни заболявания: дискова херния, радикуалгии (болки по хода на нервните коренчета), спондилози – болки от износване ставите на гръбначния стълб, болест на Бехтерев и пр.
С не по-малък успех – до 80 – 90%, положително се повлияват последиците от хиподинамията – обездвижването при съвременния човек, най-вече при седящите професии – болки и скованост във врата, гърба и кръста; тилно и шийно главоболие; вертебро-базиларна инсуфиценция – световъртежи, двойно виждане, шум в ушите и т.н. Особено добре се възстановяват – от 85 до 100% мускулни и ставни контрактури след счупвания на крайници, както и след поставяне на изкуствени стави. Специалистите имат и дългогодишен опит при възстановяването на пациенти, прекарали заболявания на централната или периферната нервна система.
Много добри резултати – до 50 – 60% удължаване на ремисията и намаляване на болките, се постигат при дегенеративни ставни заболявания: коксартроза, гонартроза и пр. Все пак съвременните методи в рехабилитационната медицина не се прилагат при болни със съдови поражения на главния мозък (след инсултни състояния), епилепсия, туберкулоза, анемии, цирози, тежък диабет, кръвоизливи, сърдечносъдови заболявания в декомпенсация, напреднали тумори от всички видове, болни с декубитални рани и тазово-резервоарни смущения, психични разстройства, тежки белодробни заболявания (астма, емфизем, абсцес и др.), кожни и венерически болести. /Блиц.бг
Маргарита БЛАГОЕВА