Цъфнало цвеке шарено-Разлог пазител на традициите

Автентична разложка народна песен даде началото на „Цъфнало цвеке шарено“ – демонстрация на носии, събрани от цяла България в Разлог – града – пазител на традициите „Цъфнало цвеке шарено“ бе вълнуваща среща с миналото. Богата палитра от цветове, шевици, тъкани и материи, събрани от частните колекции на Таня Граматикова, Диана Димова, д-р Сирхан Мустафов, Мирослав Димитров и Борис Ракладжиев, бе представена днес в Разлог. Събитието се организира от Община Разлог, Фондация „Българските корени“ и Исторически музей, Разлог. Специални гости на ‚Цъфнало цвеке шарено“ бяха Д-р Ирина Бокова – Главен редактор на списание „Живи наследства“, Ирена Тодорова – изпълнителен директор на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО), Инж. Красимир Герчев – кмет на Община Разлог, директорът на РЕМ- Пловдив – Доц. Ангел Янков, както и колекционери от цялата страна, чиито „съкровища“ бяха показани днес на демонстрацията. Гостите имаха удоволствието да се насладят и на редки носии от фонда на Историческия музей в града. Чрез това еднообразно и вълнуващо пътевествие в минлото, всички успяха да се пренесат назад във времето и да се запознаят с традициите в облеклото на българина и българката. На демонстрацията бяха представени над 20 модела автентични български носии. От Русенско – невестинска хърцойска носия; от Ловешко – женска празнична носия; от Ямболско – невестинска носия, сукманен тип, ръжовска носия и мъжки чернодрешен костюм; от Чипровско и Севлиевско, гостите се насладиха на сукманена носия; а от Плевенско – на женска двупрестилчена носия.
Показана бе и беленска носия.
Представена бе и красотата на невестински носии от Гоцеделчевско и Петричко.
Над 10 модела автентични носии от Разложко, които се съхраняват във фонда на Историческия музей в Разлог също бяха показани. Сред тях бяха женска и мъжка сватбени носии, както и най-разпространената женска носия в Разложката котловина. Целта на ревюто с автентични носии е да се популяризира българското кутлтурно наследство и да се съхрани българската културна идентичност.
Може да бъде изображение с 9 души, дирндъл, Замъкът "Бран" и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 6 души и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 6 души
Може да бъде изображение с 6 души и танцуващи хора
Може да бъде изображение с 1 човек и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 3 души и дирндъл
Може да бъде изображение с 1 човек и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 2 души и цвете
Може да бъде изображение с 8 души
Може да бъде изображение с 8 души и тълпа
Може да бъде изображение с 12 души и сватба
Може да бъде изображение с 10 души, дирндъл и улица
Може да бъде изображение с 8 души, акордеон, дирндъл и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 1 човек и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 10 души, дирндъл, улица и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 8 души, дирндъл и текстово съобщение
Може да бъде изображение с 5 души, дирндъл и текстово съобщение

Свързани новини

Сандански с богата празнична програма през месец декември

vesito

Поредната безапелационна победа за Иновативната ПГ по МСС ,,Пейо К. Яворов“ гр. Гоце Делчев

vesito

Демонстрация на ново поколение електрически автобус ще бъде направена в Благоевград

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.