Светли понеделник е…

На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица – време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица

Светли понеделник е посветен на светите апостоли. Според Евангелието, след като възкръсва, Христос се явил на двама от своите ученици, вървял заедно с тях до село Емаус, недалеч от Йерусалим, и вечерял с тях, а те Го разпознали едва когато Той разчупил хляба:

„И като седна на масата с тях, взе хляб, благослови го, разчупи го и им го даде. Тогава очите им се отвориха и те Го познаха. Но Той стана невидим за тях. И те казаха един на друг: „Не горяха ли сърцата ни в нас, докато ни говореше по пътя и докато ни отваряше Писанията?“

В същия час те станали и се върнали в Йерусалим, и намерили заедно останалите апостоли и им казали, че Господ наистина е възкръснал. Но апостолите не им повярвали, защото им се сторило странно, че Спасителят се е явил в Йерусалим и по пътя за Емаус на двамата ученици.

Накрая Иисус се явил на единадесетте ученици и ги смъмрил за неверието им, че не са повярвали на онези, които са Го видели.

На богослуженията в първия ден на Великден свещенослужителите четат Евангелие за явяването на Възкръсналия Иисус Христос на апостолите (Йоан 20:19-25).

На 21 април възпоменаваме свети свещеномъченик Януарий и Теодор в Пергия.

Светлата седмица завършва с втората Пасха в неделя. Нарича се Светла, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички. Тя се нарича още и Нова неделя, защото с нея започва цикълът от недели, които споменават Христовото Възкресение. Нарича се и Томина неделя, защото в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на своите ученици, между които бил и апостол Тома.

Светлата седмица или Томината неделя е тясно свързана с името на Тома – един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото Възкресение. Когато мълвата за изчезналото от гробницата тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал в това знамение и поискал лично да се увери, като докосне раните от гвоздеите на прикования към кръста Иисус.

Осем дни след Възкресението Христос се явил пред Тома и така той сам се убедил в истината, паднал на колене и молел Бог да му прости. Оттогава останало и нарицателното Тома Неверни, а неделният ден от Светлата седмица се нарича Томина неделя.

В дните на Светлата седмица се благославят светиите: в Светли вторник и сряда – св. Богородица, св. архидякон Стефан и св. Андрей, в Светли четвъртък – св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък – св. ап. Петър, а в Светла събота – св. Йоан Кръстител. Тази седмица е наситена и с народни момински празници, сред които най-голям е честването на Светлата или Празната сряда.

Възкресение Христово е най-великият и най-почитаният от всички християнски празници, донесъл светлината на Спасението и просветлението за всички хора по земята. Същността на този празник е в обещанието, че човеците отново ще могат да се върнат в рая, откъдето са изгонени. И Светлата седмица е първата от поредица недели, когато тази светла вест трябва да достигне до всички.

Идеята на Създателя, според християнството, не е да накара човека да страда и да живее в този болезнен и смъртен свят. Той иска хората да се радват във вечността. В дните на богослуженията почти всички текстове на писанията от Новия завет говорят за последните дни – Денят на Апокалипсиса, страданията и бедствията, които ще сполетят цялата Вселена преди второто идване на Спасителя. С Възкресението си Спасителят Христос е положил началото на Вечността и на това, когато душите се отделят от тялото, да могат спокойно да отидат, където заслужават./БНР

Свързани новини

Важни промени с болничните! Засягат всички работещи

vesito

Разкриха кой е изобразен на първата открита статуя в Хераклея Синтика

vesito

Посрещат патриарх Даниил за честванията за 130 години от създаването на Неврокопска епархия

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.