ГДБОП предупреждава: В ход е активно превземане на потребителски профили в чат приложения

Внимание! В ход е активно превземане на потребителски профили в чат приложения, съобщиха от ГДБОП на страницата на Дирекцията във Фейсбук.

Игнорирайте съобщенията и не следвайте посочените стъпки, водещи към измамни платформи, съветват киберполицаите. Дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП работи по получени стотици сигнали за превзети профили в популярни чат приложения, получени през последната седмица.

Най-често достъпването до телефона се осъществява чрез получаването на линк към информация с покана да разгледате снимки в интернет пространството или за гласуване в анкета. Линкът е изпратен или като сервизна информация от името на приложението с искане за пререгистрация, или от превзет вече контакт от телефонната листа на потребителя.

В други случаи потребителят се призовава да преведе пари с обещанието да бъдат възстановени по сметката му на другия ден. Всички те водят към страници, контролирани от измамниците, които изискват въвеждане на телефонен номер, лична информация, есемес код за потвърждение и други.

–Игнорирайте съобщенията.

–Не отваряйте изпратените линкове.

–Не следвайте посочените стъпки.

–Не попълвайте никакви лични, банкови и други данни, водещи към измамни платформи.

Киберекспертите на дирекцията предупреждават, че са в ход активни фишинг кампании, които имат за цел да извлекат лични данни или да бъде придобита информацията от проведени разговори чрез приложението от момента на регистрацията в него, както и от превзетия вече профил да бъдат изпращани различни съобщения към други потребители, предупреждава ГДБОП. Началникът на дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП старши комисар Владимир Димитров обясни за БНР как действат измамниците:

„Сигналите, които постъпват в дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП са десетки. Всичко започва като обикновен чат от друг потребител или приятел, или контакт в различните приложения – и на жертвата се изпращат линкове или към снимки, или молба да гласува в някаква несъществуваща класация.

Основната идея на измамниците е да се последва линкът от тези измамни съобщения, които разпращат. Когато се последват тези линкове, потребителят се препраща към фишинг сайт, който прилича визуално на самото приложение, което го е довело дотам, и от него се иска да въведе телефонния си номер и код от есемес. И по този начин те превземат и неговия профил, и продължават да превземат профил след профил.

Започват да си пишат с контактите на така превзетия профил, в комуникацията изискват да бъдат изпратени 1500 лв., 500 лв., 800 лв. –  в момента са различни сумите, имаме жертви, които са пратили и над 2000 лева. Но от превзетия профил, под претекст, че ще бъдат върнати парите до ден-два, искат да бъдат изпратени финансови средства, които се изпращат пък по сметки, които са контролирани от финансови „мулета“, обясни старши комисар Димитров.

Свързани новини

Започва данъчната кампания в Община Дупница за 2025 г.

vesito

Временна организация на движението и паркирането в Благоевград по повод абитуриентските балове

vesito

Гаф в тото 5 от 35: Падна се числото 41

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.