Застрахователи изплащат значително по-ниски от дължимите суми за щети по автомобили по застраховка „Гражданска отговорност“. Това показва проучване на 133 съдебни решения за оспорване на определени обезщетения при ПТП на асоциацията „Активни потребители“.
Застрахователни дружества изплащат средно 25 на сто от реалната вреда, показват данните на потребителската организация. От дружествата обикновено мотивират размера на обезщетението със съществуващата наредба, която определя методика за изчисляване на щетите.
Резултати
Вещото лице в 133-те проверени съдебни решения е установило между 25 и 50 процента разлика между щетите при пазарните цени и определените по методиката. В проучването са включени и данни на Комисията за финансов надзор, според които през 2023 година при 3 млн. застраховани автомобила претенции за щети към застрахователите са направени за 82 хиляди коли.
Сумата, за която претендират, е общо 100,9 млн. лв. Изплатени са обезщетения за 71 млн. лева, което означава, че останалите 29 млн. са отказани.
Освен това около 15-17% от предявените претенции годишно изобщо не се уважават, показват данните на комисията за 2021, 2022 и 2023 г., предявените и платените претенции и реализираните приходи от премии.
Наредба
Проблемът е, че наредба, с която се изчисляват обезщетенията по щети върху автомобили, е неработеща и остаряла, не отразява пазарните цени за възстановяване на вреди и нарушава Кодекса за застраховането. Към настоящия момент тези вреди могат да се оценяват на реална пазарна цена от застрахователите при извършване на оглед на автомобила. Дискусия е нужна, за да се осъвременят стандартите за обезщетяване на потребителите на ГО, така че да удовлетворяват в пълнота интересите им. / в.Телеграф