ГДБОП предупреждава: В ход е активно превземане на потребителски профили в чат приложения

Внимание! В ход е активно превземане на потребителски профили в чат приложения, съобщиха от ГДБОП на страницата на Дирекцията във Фейсбук.

Игнорирайте съобщенията и не следвайте посочените стъпки, водещи към измамни платформи, съветват киберполицаите. Дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП работи по получени стотици сигнали за превзети профили в популярни чат приложения, получени през последната седмица.

Най-често достъпването до телефона се осъществява чрез получаването на линк към информация с покана да разгледате снимки в интернет пространството или за гласуване в анкета. Линкът е изпратен или като сервизна информация от името на приложението с искане за пререгистрация, или от превзет вече контакт от телефонната листа на потребителя.

В други случаи потребителят се призовава да преведе пари с обещанието да бъдат възстановени по сметката му на другия ден. Всички те водят към страници, контролирани от измамниците, които изискват въвеждане на телефонен номер, лична информация, есемес код за потвърждение и други.

–Игнорирайте съобщенията.

–Не отваряйте изпратените линкове.

–Не следвайте посочените стъпки.

–Не попълвайте никакви лични, банкови и други данни, водещи към измамни платформи.

Киберекспертите на дирекцията предупреждават, че са в ход активни фишинг кампании, които имат за цел да извлекат лични данни или да бъде придобита информацията от проведени разговори чрез приложението от момента на регистрацията в него, както и от превзетия вече профил да бъдат изпращани различни съобщения към други потребители, предупреждава ГДБОП. Началникът на дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП старши комисар Владимир Димитров обясни за БНР как действат измамниците:

„Сигналите, които постъпват в дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП са десетки. Всичко започва като обикновен чат от друг потребител или приятел, или контакт в различните приложения – и на жертвата се изпращат линкове или към снимки, или молба да гласува в някаква несъществуваща класация.

Основната идея на измамниците е да се последва линкът от тези измамни съобщения, които разпращат. Когато се последват тези линкове, потребителят се препраща към фишинг сайт, който прилича визуално на самото приложение, което го е довело дотам, и от него се иска да въведе телефонния си номер и код от есемес. И по този начин те превземат и неговия профил, и продължават да превземат профил след профил.

Започват да си пишат с контактите на така превзетия профил, в комуникацията изискват да бъдат изпратени 1500 лв., 500 лв., 800 лв. –  в момента са различни сумите, имаме жертви, които са пратили и над 2000 лева. Но от превзетия профил, под претекст, че ще бъдат върнати парите до ден-два, искат да бъдат изпратени финансови средства, които се изпращат пък по сметки, които са контролирани от финансови „мулета“, обясни старши комисар Димитров.

Свързани новини

Времето днес, прогноза за неделя, 19 май

vesito

Кметът Огнян Атанасов и кандидатките за „Девойка Кюстендилска пролет 2025“ дадоха начало на пролетта с ново залесяване

vesito

Румен Томов: Ще поискам финансова ревизия на Община Благоевград

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.