Археолозите в Хераклея Синтика се натъкнаха на впечатляваща фигура на богиня

Археолозите в Хераклея Синтика се натъкнаха на впечатляващ артефакт, който предполага присъствието на келти/ гали в региона.

Става въпрос затеракотена фигурка, която изобразява жена, яздеща кон. Най-вероятно на нея е изобразена келтската богиня Епона. Тя е открита заедно с още 17 теракотени фигури от най-интересния засега гроб с трупоизгаряне в Западния некропол на Хераклея Синтика. Това съобщават от платформата Archaeologia Bulgarica.

Фигурките, които археолозите откриват, имат подобен стил: човешки тела, обвити в химатион, с ръце, поставени по определен начин. Тази, която се откроява, е на жена с кон, за която се предполага, че е на келстската богиня Епона.

Ръководителят на разкопките в археологическия комплекс, проф. д-р Людмил Вагалински, въпреки че изобразяваната жена може да не символизира конкретно божество,самото присъствие на коня ни насочва към галската култура и възможното присъствие на келти в региона.

„През ІІ-І в. пр. Хр. тази иконография символизира по-скоро жената изобщо, отколкото конкретно божество. Не мога още да кажа защо са толкова много и дали погребението е на жена, предстои малкото обгорели кости да бъдат дадени на антрополог“, казва ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН), цитиран от Archaeologia Bulgarica.

Той допълва, че най-впечатляваща като откритие е именно фигурката на жената с коня, защото тя насочва към присъствие на гали/келти в региона.

„Още Тит Ливий е писал за хераклееца Асклепиодот, който подсилил с отряд от 2000 келти македоните на цар Персей в битките им срещу римляните по време на Третата Македонска война (171-168 г. пр. Хр.). Предполагаме, че в административната територия на Хераклея Синтика е живяла немалка общност от гали, но не знаем какво е станало с тях след решаващата битка при Пидна“, казва още ръководителят на разкопките.

В митологията на галските келти богинята Епона е сред най-почитаните божества. Смятала се е за покровителка на конете и коневъдите. Според някои тълкувания тя била възприемана и като божество, съпровождащо душите на мъртвите при прехода им в отвъдното.

Свързани новини

Почитаме Свети цар Борис Покръстител

vesito

Стартира проект за реконструкция на част от водопроводната мрежа в Разлог

vesito

Откриване на учебната година в Спортно училище в Сандански

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.