Гърция забрани дивото къмпингуване с кемпери, у нас не е

Докато в Гърция дивото къмпингуване с каравани и кемпери вече е напълно забранено и подлежи на строги санкции, в България все още липсва реален контрол, а незаконните къмпинги по морето се множат всяко лято.

С нова наредба гръцкото Министерство на туризма забрани поставянето на каравани, кемпери и палатки извън официални къмпинги. Нарушителите вече са изправени пред глоби до 3000 евро, дори ако паркират на паркинг и използват превозното средство за почивка. Мярката се обосновава с опазване на природата и въвеждане на ред в този алтернативен туризъм. В допълнение, в частен имот вече не може да има повече от една каравана.

Тази строга регулация засегна не само гърците, но и многобройни туристи от Балканите и Европа, които често избират почивка с кемпер. На този фон, в България ситуацията е коренно различна. За дивото къмпингуване почти няма регулации, а против всякакви правила са от българските екологични организации, чиито членове от години летуват безплатно с палатки и кемпери по плажовете.

В същото време свинщината около „дивокъмпингуващите“ е пълна. Пример е шабленското село Крапец, където всяка година стотици каравани и палатки – предимно на румънски граждани – са разположени нерегламентирано по плажа. Местните хора са възмутени от мръсотията и беззаконието. Гората край плажа се е превърнала в открито сметище и тоалетна, осеяна с човешки изпражнения и тоалетна хартия.

Някои от летуващите дори отдават палатки под наем или продават напитки директно на плажа – всичко това без каквато и да е регистрация, разрешение или данъци. Община Шабла се опитва да се справи с проблема – дори е обозначила зона с минимална такса за ток и вода – но почти никой не я използва. През 2018 г. общината е похарчила допълнителни 150 000 лева за почистване след дивите къмпингуващи.

Според местната власт и МВР, реален контрол в момента не може да се осъществява – няма действаща нормативна уредба, а налаганите глоби масово падат в съда. Полицията дори рискува да плаща съдебните разноски на нарушителите при обжалване.

Надеждите са свързани с нов закон, който ще забрани дивото къмпингуване по Черноморието и ще позволи такова единствено в специално обозначени зони. Законът предвижда санкции между 500 и 5000 лв. за поставяне на палатка, кемпер или каравана върху плажа или извън разрешените зони. Докато Гърция вече прилага ясни правила и защитава природата си, България продължава да търпи хаос по крайбрежието. И всичко това – за сметка на местните жители, чистотата и усилията за устойчив туризъм. /  ЕкоНовини

Свързани новини

Двама учени, посветили десетилетия труд на изследвания за Самуилова България, бяха наградени от президента Румен Радев

vesito

Златен медал и призови места за ученици на СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ в Разлог

vesito

Елена Главчева от ски клуб „Юлен“ с впечатляващи постижения от международните стартове на FIS

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.