Твърда позиция на кмета на Кюстендил: Осогово трябва да остане без ветрогенератори

Кметът на Кюстендил е против перките

Расте недоволството срещу идеята за ветрогенератори в Осоговска планина, предаде „Фокус“. Инвестиционното намерение за изграждане на ветроенергиен парк в планина Осогово е включено в докладна записка за предстоящото на 30 април заседание на Общинския съвет. В Тази връзка е насрочен и граждански протест. Той ще бъде на същата дата от 14.00 часа.

Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов вече заяви позицията на администрацията относно инвестиционното предложение. Той е категоричен, че планината трябва да се ползва единствено за туризъм. На това мнение е и Туристическо дружество „Осогово“, което излезе с нарочна декларация. В нея се посочва, че изграждането на такъв парк сериозно ще заличи планината Осогово и град Кюстендил като туристически дестинации.

Кюстендилска търговско-промишлена палата, също се обяви категорично против изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Палатата изразява позиция, че планината е ценен природен, туристически и екологичен ресурс за региона и България, който не бива да бъде подлаган на индустриализация. КТПП се присъединява към призива Общински съвет – Кюстендил категорично да се противопостави  на проекта за изграждане на ветроенергиен парк в Осогово и да защити природното богатство на Кюстендил в името на развитието на региона в посока устойчив туризъм.

„Убедени сме, че опазването на Осоговската планина е въпрос от стратегическо значение за бъдещето на региона и в тази връзка КТПП изпрати официалната си позиция и до Областния управител на Кюстендил инж. Методи Чимев“, се казва още в становището. Част от политическите партии и коалиции, имащи свои представители в местния парламент, също излязоха с декларации.

От ПП „Има такъв народ“ са провели кратко запитване сред обществеността. „Суверена ясно и категорично заяви, че в планина Осогово вятърен парк не желае! Против изграждането на ветропарк в планина Осогово. Птиците са на хората, ветровете са на хората, водите са на хората, природата е на хората“, се казва в позицията на партията.

Общинските съветници от ПП „Партия на зелените“ – Гражданска листа, категорично заявиха, че подкрепят позицията на кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, че планината трябва да се развива за туризъм. „Вярваме, че планината е за хората и за устойчиво туристическо развитие. Поради това на предстоящата сесия на Общинския съвет – Кюстендил ще гласуваме „против“ предложението за изграждането на ветроенергиен парк в планина Осогово“, се посочва в изявлението им.

Общинските съветници от КП“ Левицата“ също заявиха ясно позицията си в Общинския съвет – Кюстендил: Осогово трябва да остане дива, чиста и свободна. Според тях идеята за изграждане на ветроенергиен парк в сърцето на планината застрашава всичко, което тази земя символизира – чистота, биологично разнообразие, възможности за устойчив туризъм и живот, съобразен с природата.

И общинският съветник Цветомира Маринова се обяви против изграждането на ветрогенератори в Осоговската планина. Тя, заедно с още 159 жители на община Кюстендил, са внесли възражение срещу реализирането на подобен проект. „Всеки подпис под това възражение е израз на загриженост и решителност да защитим нашия дом и бъдещето на региона“, се посочва в позицията й.

От “Продължаваме Промяната“ и “Демократична България“ категорично се противопоставят на изграждането на ветроенергиен парк и превръщането на билата на планината в „предимно производствена“ нова зона – защото това би нанесло непоправими щети – върху природата и нейното биоразнообразие.

„Осогово не е просто парче земя – тя е дух, история, дом за безброй животински и растителни видове и обичано място от всички нас. Изграждането на ветрогенератори в сърцето на Осоговската планина застрашава природното богатство и туристическия потенциал на региона“, се казва в позицията на общинските съветници.

От ПП „Възраждане“ също са против изграждането на подобен парк и са започнали петиция. „Планина Осогово е един от последните природни оазиси в нашия регион, дом на изключително биологично разнообразие и девствени пейзажи. Проектът за изграждане на ветрогенератори по билото на планината заплашва да унищожи тази естествена красота и екосистема“, се сочи в изявлението.

Свързани новини

Днес, благоевградската общественост ще отбележи 82 години от смъртта на Никола Вапцаров.

vesito

Председателят на ОбС Андон Тодоров свиква извънредно заседание, вижте защо…

vesito

Безплатен скрининг за бъбречна заболеваемост за жителите на община Кюстендил

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.