Студентка от ЮЗУ „Неофит Рилски“ с интерактивни лекции в Оксфорд и Лондон

На 18 януари в Оксфорд и на 19 януари в Българското посолство в Лондон се проведоха две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са докторантки към Института за изследване на изкуствата при БАН.

Събитията бяха организирани по случай десетата годишнина на българското училище „Слово“ в Оксфорд и се реализираха със съдействието на Българския културен институт и Посолството на България в Лондон. Лекциите имаха за цел да запознаят децата, техните родители и специални гости с особеностите на жанра мюзикъл. Те включваха информация за разликите между различните видове пеене, както и за разнообразните танцови стилове.

Кулминацията на събитията беше работилница, в която децата участваха в адаптация на мюзикъла „Червената шапчица“. С помощта на Деси Добрева и Десислава Христова, които ги насочваха в пеенето и репликите, както и чрез показаните от Ния Малешкова танцови елементи, младите участници създадоха свой приказен свят от музика, песни и танци. Всичко това се случи в съпровод на пианото на видния български диригент Христо Христов.

Ния Малешкова представи две собствени хореографии в програмата. Първата бе с испански мотиви, изпълнена върху „Хабанерата“ от операта „Кармен“, в синхрон с вокалното изпълнение на мецосопраното Десислава Христова. Втората хореография беше в джаз стил, вдъхновена от арията на Доли в мюзикъла „Hello, Dolly!“ на Джери Хърман, изпълнена вокално от Деси Добрева.

Лекциите включваха и теоретични аспекти. Ния Малешкова обясни основните разлики между класически балет и съвременна хореография, като демонстрира отделни движения на живо. По време на дискусията с публиката тя акцентира върху спецификите при поставянето на танци в различните жанрови форми – опера, оперета и мюзикъл, и сподели своята гледна точка за ролята на хореографа в театралните и киномюзикълите.

Събитията преминаха в приятелска атмосфера, изпълнена с много забавление и полезни знания, поднесени с достъпни за аудиторията термини и множество примери. Лекциите оставиха трайни впечатления у всички присъстващи и предложиха нов поглед към света на мюзикълите и българския фолклор.

Свързани новини

Община Благоевград е домакин на Държавно лично-отборно първенство по спортна гимнастика за купи „Република България“

vesito

Grand Hotel Therme и Pulse Therme – големите победители на наградите „Спа на годината“ за 2023 г.

vesito

Нова помощ за работниците, излезли в неплатен отпуск заради COVID -пандемията

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.