В Кюстендил представиха „Рибния буквар“ по случай 200 години от издаването му

В навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители „Рибният буквар“ гостува в Кюстендил!
Събитието е посветено на 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“ и е организирано от Регионална библиотека „Ем. Попдимитров“ със съдействието на Община Кюстендил, Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и Нова телевизия.
„Нямаше по- подходящо време да дойде в нашия град един книжовен паметник, който навършва тази година 200 години. Неговото гостуване в Кюстендил е в навечерието на 1 ноември, когато нацията ни отдава своята почит към будителите, възрожденците, към тези които имат огромна заслуга за съхраняването на националната ни памет“ ,заяви София Пейчева, директор на Регионална библиотека „Емануил Попдимитров“- Кюстендил. Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов благодари на София Пейчева, на нейния екип и Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ , че направиха възможно гостуването на „Рибния буквар“ в Кюстендил.
„За мен е изключително вълнуващо в навечерието на Деня на народните будители да посрещнем тази ценна, бих казал свята книга, именно тук, в сградата на Взаимното училище. Сами виждате как естествено стои „Рибния буквар “ в мястото, което е съхранило възрожденския и будителски дух “, заяви кметът.
„Тук е целият свят събран в една малка книжка “, с тези думи инж. Атанасов се обърна към децата от клуб „Млад възрожденец“ към ОУ „Професор Марин Дринов“. Той им разказа, че преди 200 години в една малка, по днешните стандарти, книжка е събрана огромна информация за света. „На практика има всичко – аритметика, физика, илюстрации, молитви, басни и всякакви поучителни истории- всичко, което ни е необходимо, за да разберем света около нас“, каза още кметът.
”Рибният буквар“ на д-р Петър Берон е отпечатан през 1824 година в град Брашов. Съдържа 12 илюстрации, отпечатани в три разгъващи се приложения. На един от разгъващите се листи има нарисувани кит и делфин.
Първият раздел включва азбуката, произнасянето на буквите. Вторият раздел включва молитвите, които всеки ученик трябва да знае. Третият раздел, озаглавен „Добри съвети“, съдържа 64 въпроса и отговори за доброто възпитание на детето. Четвъртият раздел, наречен от П.Берон „Умни ответи“ има ролята да подобри възпитанието на ученика. Петият раздел съдържа басни, а шестият, озаглавен „Различни истории“, включва случки от живота на древните цивилизации с поучителен край.
Седмият раздел има енциклопедичен характер. Последният- осми раздел е наречен „Аритметика“ и съдържа математически примери.Накрая „Букварът“ завършва с картинка на кит. Във Възрожденското училище в Кюстендил можете днес да видите освен екземпляр от първото издание на Буквара, притежание на Националната библиотека, и следващи издания от фондовете на Регионалната библиотека. В програмата днес е включено и излъчване на филма на Благой Цицелков (Нова ТВ) „Рибният буквар”, както и публична лекция, която ще изнесе Виктория Рахилова от НБКМ.
Може да бъде изображение с 1 човек и кларинет
Може да бъде изображение с 1 човек, осветление и високоговорител

Свързани новини

Община Дупница кани гражданите и гостите на града да се насладят на магнетично огнено изпълнение

vesito

Община Банско организира безплатни медицински прегледи

vesito

Бунт на Позитано 20, младежите искат оставката на Корнелия Нинова

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.