Днес е ден за размисъл преди изборите за 51-во Народно събрание предаде БНР.
Предизборната кампания приключи в полунощ. В „седмия опит” за съставяне на редовно правителство се включват 19 партии и 9 коалиции. Те ще се борят за вота на над 6 милиона и половина българи, предаде NOVA. До приключването на изборния ден в 20 ч. на 27 октомври се забранява агитацията за партия или за кандидат. Социологическите агенции не трябва да оповестяват допитвания до общественото мнение по повод изборите под каквато и да е форма до обявяването на края на изборния ден на територията на страната, според Изборния кодекс.
В деня на вота се забранява поставянето на агитационни материали на партии, коалиции и инициативни комитети в изборните помещения, както и на разстояние по-малко от 50 метра от входа на сградата. Местната власт има право да забрани продажбата на алкохол на територията на общината. Днес се оборудват и помещенията за гласуване със всичко необходимо – бюлетини, машини, избирателни списъци, паравани, материали в помощ на избирателите. Членовете на секционни комисии получават по график материалите.
В транспортирането им са включени различни спедиторски фирми, самолети и коли за по-близките до България дестинации. 15 000 полицаи ще охраняват изборния процес и ще следят да няма купуване на гласове или контролиран вот. Стартът на изборния ден ще бъде даден в 07:00 сутринта, а краят на гласуването трябва да бъде обявен в 20,00 ч. Настоящата кампания мина под знака на ежедневни акции срещу купуване на гласове. Вчера сутринта униформени влязоха на различни адреси в Бургас. Четирима са задържани.
„Няма случаи или сигнал, който да бъде неглижиран или да не бъде отработен”, заяви Марин Димитров, началник на „Охранителна полиция”-Бургас. До момента в МВР са получили 512 сигнала за търговия с вот.
„408 са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии или коалиции. 21 за неправомерна агитация, 13 за унищожаване на имущество, 3 за корпоративен вот и 67 за други нарушения с изборния процес”, каза Димитров. Извън организацията на МВР все още има въпросителни около протичането на изборите в два района на Варна – „Одесос” и „Приморски”. Там ще избират и кмет на балотаж. От ЦИК настояват това да се случва в отделни комисии. Защото вотът не е 2 в 1. На този етап обаче решение няма. „Не е възможно да изнамерим още 200 помещения, 2000 човека за секционни комисии”, заяви Велин Жеков, председател на РИК-Варна. Извън тези казуси, от обществения съвет към ЦИК очакват сравнително спокоен вот.
„Предпоставки за една нормална работа имаме. Аз лично проследих и процеса по удостоверяване на машините в Министерството на електронното управление. Имам уверението от тяхна страна, че може би няма да имаме този голям брой недействителни бюлетини, които наблюдавахме на последните предсрочни парламентарни избори”, заяви Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.