Остра липса на педиатри в Югозапада

Остра липса на педиатри в Югозападна България. В Благоевградска и Кюстендилска област няма нито един педиатър с по-тясна специалност, който да лекува пациенти до 16-годишна възраст. Едва четирима са педиатрите специалисти и за двете области. Ангелина Филипова е баба на 14-годишно дете, което от няколко месеца е със стомашни болки. „Не може и на училище да ходи, защото е трудно, два-три дни е спокойно и после цяла седмица е с разстроен корем, напълно невъзможно е да излезе от вкъщи, страхува се, не знаем каква диета трябва да прави“, коментира Ангелина Филипова. След като личният лекар ги насочва към детски гастроентеролог Ангелина разбира, че най-близкият такъв специалист е в София.

„В Благоевград няма детски гастроентеролог. В София е много трудно да се запишем, без час никой не те приема. Абсурдно е, много е трудно“, допълни Ангелина Филипова. Оказва се, че и в София детските гастроентеролози са малко и е почти невъзможно да правят посещения в по-малките градове, дори и при спешни случаи. „Предполагам, че и в София биха могли да се преброят на пръстите на двете ми ръце. Големи са проблемите да намерим за някое дете, ако е в състояние на спешност“, заяви д-р Силвия Стефанова, Сдружение на общопрактикуващите лекари в Кюстендил, цитиран от БНТ. Освен гастроентеролози в Югозападна България липсват всички останали тясно профилирани детски специалности с изключение на психолозите и пулмолозите.

„Това е така в резултат на много лоша политика. В последните поне 25 години има много малко места за специализанти и малко бази за специализация на тези хора и унизително ниско заплащане“, коментира д-р Силвия Стефанова. Решението на проблема зависи от здравното министерство, смятат лекари. „Повече места за специализация, улеснение на начина за специализация, стипендии за специализанти, достойно заплащане и място, където да работят“, каза още д-р Силвия Стефанова. Осигуреността с педиатри в България се доближава до средната за Евросъюза, казаха за БНТ от здравното министерство.

От там ни обясниха, че за да има достатъчно специалисти разработват дългосрочни кадрови политики. Част от тях е проект за насърчаване на специализацията в дефицитните детски специалности. Изпълнението на проекта ще продължи до 2028 година. „Отпуснатото финансиране е в размер на 15 000 000 лева, а изпълнението ще продължи до края на 2028 г. По този проект ще се финансират основно педиатрични специалности, като детска гастроентерология, детска кардиология, детска неврология, педиатрични здравни грижи и др.“, заявяват от Министерството на здравеопазването.

Свързани новини

ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ ПО ПОВОД „7-МИ АПРИЛ – ПРАЗНИКЪТ НА ОБЩИНА СТРУМЯНИ“

vesito

Месечна прогноза за времето през ноември: Циганско лято и първи сняг

vesito

Дългогодишен преподавател в ЮЗУ почина от коронавирус

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.