Окръжна прокуратура – Благоевград се самосезира по повод изнесени в медиите данни за корупционни практики в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ още през месец декември. Образувана е преписка и е възложена проверка в сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в ОД МВР – Благоевград. Тя трябва да установи наличие на данни за извършено престъпление от общ характер, съобщиха от прокуратурата. Наблюдаващият прокурор е дал подробни указания, касаещи проверката на информацията, съдържаща се в журналистическите публикации.
Тя включва снемане на обяснения както от депозиралия сигнал до Министерството на образованието и науката относно неправомерната дейност, така и от други лица, запознати със случая и тези, сочени като участници. В хода на проверката се установяват лица, отговарящи за документооборота при провеждането на изпитите, нанасянето на оценките в протоколите и предаването им на съответния служител. Наред с това се установяват и служители, носещи отговорност за главните книги на магистърските програми в Правно-историческия факултет, като следва да бъдат приложени и относими към случая документи.
Извършват се графически справки на подпис и почерк. Ще бъдат проверени и сигналите за лица, получили дипломи без полагане на необходимите изпити. Очаква се проверката да приключи до 20 март. Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков изиска преразглеждане на заявленията за признаване на периоди за обучаване на всички действащи студенти по специалностпрокурор
“Право” в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград. Всички, за които се установи, че са с неправомерно признати изпити, ще трябва да изпълнят всички държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността и професионална квалификация юрист и да положат съответните изпити.
Разпорежданията на министъра идват, след като проверка във факултета установи над 130 нарушения – фиктивно издадени дипломи; обучение в съкратени срокове; преместване от друго висше училище от друга специалност; неспазване на продължителността на обучението; неспазване на хорариума по задължителните дисциплини; признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга; коригирани текстове с коректор; липса на оценки от изпити в главната книга, но въпреки това издадени дипломи за висше образование; оценки от изпити без подпис или такива, под които се е подписал не преподавателят, който води учебната дисциплина, и др. Сигналът за нарушенията беше подаден от преподавателя Стефан Дечев.