Подготвят ни за шок с цената на тока за бита

Домакинствата ще излязат на свободния пазар на ток от края на 2025 г., но управляващите сега взимат решението за това.

От януари ще има компенсации

Свободен пазар от края на 2025 г.

Правителството ни подготвя за рязко поскъпване на тока за бита, но не веднага, а от края на 2025 г. Вече са пуснати за обществено обсъждане промени в Закона за енергетиката, които предвиждат от януари 2026 г. домакинствата да плащат пазарни цени на тока.

Още от януари 2024 г. ЕРП-та ще купуват ток по пазарни цени, но ще го продават на домакинствата на регулирани цени, определени от КЕВР. А разликата ще бъде покривана чрез компенсации. Има механизми за това, няма риск цената на тока да нарасне от 1 януари 2024 г., каза министърът на финансите Асен Василев по време на пресконференция на премиера Николай Денков с участието на министри. Така рязкото поскъпване на тока за бита просто се отлага.

До края на 2025 г. може да бъдат закрити част от въглищните централи, което ще доведе до намалено предлагане на ток през зимата, когато няма много електроенергия от фотоволтаици.

Обсъждат с депутати различни варианти

Затварят въглищни електроцентрали

Има риск да загубим 1,6 млрд. лв.

Правителството преговаря с депутати решението да не бъдат затваряни въглищните централи до 2038 г. да бъде променено.

Част от въглищните електроцентрали ще бъдат затворени до края на 2025 г. Това стана ясно от пресконференция на премиера Николай Денков с участието на петима министри от кабинета, които обясниха основни акценти от предстоящите им задачи.

През януари парламентът реши, че правителството трябва да преговаря с Европейската комисия (ЕК) за промяна в Плана за възстановяване и устойчивост с искане да отпадне ангажимента за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г., а въглищните централи да работят без ограничение поне до 2038 г.

От служебното правителство са разговаряли с ЕК, но са им отговорили, че тези промени не съответстват на правилата на ЕС и не може да бъдат направени, каза Николай Денков. Затова правителството вече разговаря с депутати, за да бъде променено решението на парламента от януари, обясни той. Има идеи, но концепцията не е изчистена, заяви премиерът.

Има и риск да загубим 1,6 млрд. лв. от ЕС, ако до края на годината не бъдат готови териториалните планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил, в които трябва да бъде описано как ще се развиват регионите след затваряне на въглищните централи.

Свързани новини

Николай Шушков открива предизборната си кампания

vesito

След поправките в НК: Как да реагирате на пътя при тест за алкохол или наркотици

vesito

Военен експерт огласи какво се кани да прави Украйна с ракетите C-300, които ще пратим

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.