15 минути повече за изпитите след 7-и клас, учебниците влизат в дигиталната раница (Обзор)

По математика обаче местят две задачи – от отворен отговор стават с избираем

15 минути повече ще имат седмокласниците за тестовата част от изпита към Националното външно оценяване (НВО). Вместо 1 час, както досега, през юни следващата година те ще мислят по предварително зададените им въпроси и задачи 75 минути. Това стана ясно на националното съвещание на началниците на регионални управления на образованието за старта на новата учебна година във Варна. То бе открито от министър Галин Цоков.

За НВО след 7-и клас се запазва времето за втората – отворена част, където учениците пишат по зададена тема или решават текстови задачи. То е 90 минути. През учебната 2023/2024 г. изпитът по български език и литература след 7-и клас ще е на 19 юни, а по математика – на 21 юни. Още една промяна в изпита след 7-и клас ще стане факт от започващата учебна година. Броят на задачите и по двата предмета остава същият, но по математика две от задачите, които досега са били с отворен отговор, ще станат с избираем. През годините се наблюдава, че има ученици, които показват знания, но техническа грешка в хода на решаването на условията на отворените задачи води до липсата на верен краен отговор. С въведената промяна децата ще могат още в хода на изпита да се коригират, ако видят, че решението им не фигурира в изброените варианти. Това не само ще спомогне за по-точна проверка на знанията, но и ще позволи включване на по-голям дял задачи с практическо приложение, обясниха от МОН.

Хартиените учебници до 7-и клас ще бъдат дигитализирани до първия учебен ден и ще могат да се ползват от учениците в платформата “Дигитална раница”, съобщи министър Цоков. В 99% от училищата са доставени необходимите учебници, учебни помагала и познавателните книжки от 1-и до 7-и клас. Веднага след 15 септември на обиколки тръгват екипите по Механизма за обхват, за да връщат в клас децата, които не са тръгнали на училище.

Министър Цоков е разпоредил да се поиска от всички училища да проверят състоянието на пешеходните пътеки и оградите на тротоарите около училищата във връзка с пътната безопасност на децата. Постъпили са 2245 проекта от училища за изграждане на STEM центрове и предстои обучение в дигитални компетентности на 18 хил. учители, и за работа с електронни ресурси, обяви зам.-министър Наталия Митева. Тя представи възможностите училища и детски градини да получат инвестиции по плана за възстановяване и по европроекти. В петък МОН публикува датите на ваканциите и неучебните дни. (Виж в инфографиката.) Вторият учебен срок ще започне на 6 февруари 2024 г. Ясни са и датите за приключване на учебната година. Първи се разпускат 12-окласниците – на 13 май. За децата от 1-и до 3-и клас последният звънец ще е на 29 май, а за тези от 4-и до 6-и клас – на 14 юни. 28 юни е последен учебен ден за останалите класове.

Свързани новини

Времето днес, прогноза за сряда, 21 февруари

vesito

Ток уби 40-годишен въдичар в Нови пазар

vesito

Йончева за номинацията от ДПС-Благоевград: Приемам я като признание за всичко, което съм постигнала

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.