10 тежки болести се пренасят от кърлежи, най-чести са лаймската болест и марсилската треска

С адекватно антибиотично лечение пациентите напълно се възстановяват, при лаймската борелиоза са възможни рецидиви и месеци по-късно

Напаст от кърлежи? Дойде ли пролетта, всяка година такива заглавия се появяват в медиите. Малкото паякообразно се появява, когато стане топло, а тази година популацията е доста по-голяма заради непрестанните дъждове, които се редуват със слънце. Кърлежи могат да бъдат намерени върху плевели, висока трева и храсти, които се прилепват върху тялото доста бързо. Разпознаваеми са поне 10 тежки заболявания, пренасяни от кръвосмучещите членестоноги – лаймска болест, марсилска треска, хеморагичните трески – Кримска-Конго хеморагична треска, ку-треската и хеморагична треска с бъбречен синдром, кърлежов енцефалит, туларемия, коремен тиф, гранулоцитна анаплазмоза, бабезиоза и ерлихиоза.

Учените ги наричат векторно-предавани трансмисивни инфекциозни заболявания – причинителите им се предават с кръвосмучещи членестоноги, наречени вектори. Най-често срещаните вектори в България са комарите и кърлежите.
Източници или резервоари на причинителите на тези заболявания са диви животни и птици, при други мишевидни гризачи. Увеличеният брой човешки дейности на открито и глобалните климатични промени влияят върху разпространението на предаваните с вектори инфекции. Повишаването на средната температура през зимата измести северната граница на ареала на членестоногите вектори. България е разположена и на пътя на мигриращите птици, които способстват за разпространението на членестоноги вектори, заразени с различни причинители.
Кърлежите стават активни още през март и април. Най-благоприятни за тяхното развитие са април, май и юни, когато е дъждовен. Поради значителните горещини и оскъдните валежи през лятото активността им намалява. В края на август и септември активността нараства. В развитието си те преминават от ларва в нимфа и по-късно във възрастен екземпляр. За да стигне до следващ стадий в развитието си, на кърлежа е необходимо само еднократно кръвосмучене. Ако се извади в първите часове от прикрепването към тялото на човек, вероятността да предаде инфекцията (ако кърлежът е заразен), е по-малка. Затова от голяма важност е след посещение на тревисти и гористи места човек да преглежда внимателно тялото си за кърлежи. При откриване на кърлеж е необходимо той да бъде отстранен внимателно. (Виж карето по-долу.)

Най-честите инфекции, които могат да се предадат на хората чрез ухапване от заразени кърлежи в България, са лаймската болест и марсилската треска. Лаймска болест е характерна с образуването на червено петно с размери 4-5 см, което се появява 7-10 дни след ухапването от кърлеж и постепенно увеличава размерите си. Внимавайте – може и да липсва такова петно. Често има общо неразположение, умора, отпадналост. Въпреки временното подобрение, оставено без лечение, заболяването прогресира, засягат се ставите, нервите, мозъкът, сърцето. Често има стадии с обостряния и подобрения в състоянието. За лечение на лаймската болест се препоръчват високи дози антибиотици и при нужда повтаряне на лечението вместо твърде продължителна терапия. Особено важна е ранната диагностика и навреме приложеното адекватно лечение, които могат да предотвратят тежките изменения в засегнатите органи. Възможни са рецидиви месеци и години по-късно.
Марсилската треска заема второ място по заболяемост сред трансмисивните инфекции след лаймската борелиоза. Причинител е рикетсия. Неин основен вектор е кучешкият кърлеж
Освен кучетата значителна роля играят и домашните животни (овце, кози и говеда). Заразяването става при ухапване от кърлеж или през конюнктивата (замърсени ръце след смачкване на паякообразното). Борбата с кърлежите и контрол на бездомните кучета е основен елемент от профилактиката на марсилската треска. Заболяването протича остро с висока температура, характерно черно петно на мястото на ухапване и дребнопетнист обрив по тялото. Протича тежко, може да даде усложнения. Ендемичните огнища на тази инфекция у нас са областите Пловдив, Пазарджик, Сливен, Хасково, черноморските области Варна, Добрич, Бургас, но се среща и в други области на страната.

Свързани новини

Времето днес, прогноза за неделя, 20 август

vesito

Времето днес, прогноза за събота, 11 януари

vesito

Времето днес, прогноза за петък, 13 октомври

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.