Финансовото състояние на ЮЗДП е критично, а 2 млн. кубика дървесина стоят непродадени

Държавата непрекъснато налива пари в държавните предприятия, но въпреки това финансовото състояние на Югозападното държавно предприятие е критично и над 2 млн. кубика добита дървесина миналата година стоят непродадени.

Това се разбра от въпроса на кюстендилския депутат от „ДПС – Ново начало” Николай Златарски и отговора на земеделския министър Георги Тахов на последния парламентарен контрол миналата седмица. В питането си до министъра Златарски настояваше държавата да предприеме спешни мерки за преодоляване на кризата в ЮЗДП, за да се възстанови социалното спокойствие в засегнатите дърводобивни фирми и горското стопанство.

„На първо време е от изключителна важност да се провери дали в обхвата на дейност на ЮЗДП се извършва тестване на гъвкави модели на управление и продажби, отговарящи на моментната пазарно-икономическа обстановка с налагане на ефективни практики в оперативното управление на дейностите в териториалните поделения. Другото нещо, което трябва да бъде подложено на проверка, е сравняване на управленската структура с нормативната и подзаконовата нормативна уредба и влиянието й върху вземането на оперативни управленски решения, в които работят конкурентни на нас горски отрасли от други страни, правен ли е анализ на пазарните фактори и тенденции от дейността и оценка на перспективите за пазара на дървесина и нейното бъдещо приложение. В тази връзка установени са тенденции за влизане в дефицит на работници и мощности в дърводобивните фирми. Трябва да бъдат подготвени, а ако са, да бъдат подробно анализирани възможностите на вътрешния и външния пазар за конкурентно предлагане на продукцията“, се казва в депутатското питане. В отговора си министър Тахов призна за „тревожна тенденция с пазара на дървесина от 2024 г.“ и обясни какви мерки е предприела държавата.

„Към настоящия момент са проведени множество работни срещи с директорите на държавните горски предприятия. Изготвени са финансови анализи за последните четири години и прогноза за 2025 г. Предприети са редица мерки от страна на ръководствата за подобряване на финансовото състояние. Директорите на предприятията са лесовъди, те са с дългогодишен управленски опит, назначени са след провеждане на конкурси и защитаване на концепция за определяне управлението на предприятието, което включва и справяне с критични пазарни ситуации, каквато е настоящата. От страна на Министерството на земеделието и храните са инициирани административни действия за допълнение на Постановление № 343 от 2011 г. на Министерския съвет за определяне частта от продажната цена на дървесина и недървесните горски продукти съгласно чл. 79, ал. 1 от Закона за горите. Същото е прието в края на 2024 г. и с него за срок от шест месеца се освобождават допълнителни оперативни финансови средства в размер на над 5 млн. лв. от приходите от продажба на дървесина чрез намаление на отчисленията от продажната цена на дървесина към фондовите инвестиции в гори на държавните горски предприятия.

През 2024 г. дейността на държавните предприятия беше подпомогната общо в размер на 1,4 млн. лв. чрез получаване на директни плащания от 43-те териториални поделения като активни земеделски стопани. В кампания 2025 г. териториалните отделения на държавните предприятия ще могат да кандидатстват наново за подпомагане като активни земеделски стопани.

Искам да Ви уведомя, че през 2025 г. ще стартира финансова подкрепа за държавните предприятия съгласно чл. 163 от Закона за горите в общ размер на над 104,5 млн. лв., като това е за период 2025 – 2029 г., а именно: 62,5 млн. лв. от Стратегическия план за развитие на земеделие и селски райони 2023 – 2027 г. съответно, над 32,5 милиона за дейности по залесяване и по превенция на горски пожари и 30 милиона по интервенция „Натура 2000“ за гори, 42 млн. лв. по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. за възстановяване на приоритетните горски местообитания.

Следва да се отбележи, че предприятията и техните териториални поделения освен икономически, изпълняват социални и екологически функции, вменени им със Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча, така и с редица други закони, и често те нямат свободата да действат като обикновени стопански субекти, проследяващи единствено положителния финансов резултат, което често рефлектира и върху вземаните решения за оптимизиране дейността и числеността на персонала. Ето защо, въпреки горепосоченото, може да се счита за подходящо да бъдат предприети действия за осигуряване на целево бюджетно финансиране за някои от най-основните социални и екологически функции на държавните гори, предоставени безвъзмездно на обществото за сметка на намалените и реализираните приходи от стопанисването на горските територии.“, обясни министърът. Отговорът на Тахов видимо не допадна на депутата заради липсата на конкретика по направените предложения.

„Директорите – да, разбирам какво ми казахте, директорите са прекрасни. Аз по-добри директори не съм срещал. Аз лично съм имал срещи с всеки един от тях. Служители ще загубим и ще останем с дефицит от най-добрите служители, защото, знаете, сега първото тримесечие е изключително критично за целия сектор. Какво мислите за една идея да направим един пилотен проект, разбира се, под Ваше управление и контрол, една работна група с един пилотен проект, където наистина да се тестват мерки и действия, които могат да подобрят по-бързо сектора“, продължи да настоява народният избраник. Отговор от Георги Тахов нямаше. /Струма бг

Свързани новини

Малките биатлонисти на Банско с призови места от Държавното първенство в Троян

vesito

Внимание шофьори: Ремонти по автомагистрала „Струма“

vesito

Ново отличие за пазителите на традициите в Банско

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.