Тренд: Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочи проучване на „Тренд“.

Проучването, посветено на нагласите спрямо изучаването на религия в училище, е направено по поръчка на вестник „24 часа“. То е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1020 души на възраст 18+.

Мнозинството от българите (57%) одобрява въвеждането на предмет по религия като част от редовната учебна програма в училищата. Малко над една четвърт (26%) са по-скоро или категорично против. Одобрението е по-ниско от средното сред най-младите и по-високо сред хората над 70 г.

Идеята предметът да бъде съобразен с вярата на учениците (например православните да изучават православие, католиците – католицизъм, а мюсюлманите – ислям) се възприема по-нюансирано – 44% в някаква степен я подкрепят, докато 38% са против.

6 от 10 души са на мнение, че обучението по религия може да допринесе за изграждането на морални ценности у учениците. Това посочват по-често от средното жените и респондентите над 60 г. Близо една четвърт (23%) са на противоположна позиция, като това е най-силно изразено сред хората под 30-годишна възраст.

Проучването, посветено на нагласите спрямо изучаването на религия в училище, е направено по поръчка на вестник 24 часа. То е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1020 души на възраст 18+.

 Тренд

 

 

Свързани новини

5 неща, които да съобразите, когато ви предстои покупка на трапезни столове

vesito

Критичен недостиг на медици в Благоевград, лекарите работят на предела си

vesito

Община Банско обсъди проект за изграждане на летище и хеликоптерна площадка

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.