Стотици пожари в Гърция извън контрол, стигнаха България (Обзор)

Опустошителният пожар в Гърция, който взе най-малко 26 жертви, е на 2 км от българската граница и вероятността да прехвърли билото на планината е съвсем реална. Това съобщи за “24 часа” кметът на граничната община Кирково Шинаси Сюлейман към 17 ч във вторник. Жителите на селата в района на границата, най-близкото от които е Чакаларово, се надяват вятърът да не смени посоката.

Огромна стена от пламъци се издигаше във вторник през горите към пристанищния град Александруполис, което накара властите да евакуират 8 села и болница, докато пожарникарите се бореха с още стотици горски пожари в страната. Бурните ветрове и високите летни температури възпрепятстват усилията на стотици пожарникари, подкрепяни от десетки самолети за изпускане на вода. Пламъците оцветиха небето над Александруполис и целия регион в червено, скривайки слънцето докато задушаващият дим и кълба пепел изпълваха въздуха в района.

“Нощем виждаме отблясъците от огъня. В Гърция е страшно”, твърдят хората от Чакаларово. Те са изключително притеснени от ситуацията. “В момента вятърът е северен, но ако се обърне, огънят ще дойде при нас”, убеден е Шинаси Сюлейман. Той допълни, че български пожарникари и лесничеи дават денонощни дежурства в района на връх Вейката – най-южната точка на България, която е най-близо до огнените пламъци, бушуващи в южната ни съседка.

Миналото лято точно в този район огънят пресякъл границата и обхванал горски територии в защитената местност Гюмюрджински снежник.

“Проблемът е, че на мястото на миналогодишния пожар тази пролет избуя изключително много трева. В момента тя е суха и огънят може да се разпространи изключително бързо”, смята Шинаси Сюлейман. Той е в непрекъсната връзка с представители на гръцките власти, които го уведомяват за ситуацията. Димът от огнената стихия стигна чак до Йонийските острови – тоест покрива територия от 110 хил. кв. км. Само в област Източна Македония е изпепелена площ от 85 000 кв. метра. Според доклад на Националната обсерватория в Атина за 3 дни пожарите са изгорили повече от 400 000 акра. Бедствието, което бушува вече пети ден в района на Тракия и Родопи, Северна Гърция, добива апокалиптични размери, твърдят наши сънародници, намиращи се в региона.

“Гори огромна територия, която поглъща селища, къщи и животни, а огънят във вторник следобед плъзна и към Маказа”, разказа Мария Михайлова, която живее в Комотини. Тя държи хлебарница и изпраща на пожарникарите гевреци и закуски. Безсънна нощ изкараха лекари и пациенти в университетската болница на Александруполис. Заради огъня около 65 от над 100-те лекуващи се в здравното заведение бяха транспортирани до ферибот, акостирал в пристанището на града и превърнат в лазарет. Линейки извозвали бебета до Кавала. Наложило се е бременни жени да раждат в реанимобили. За евакуацията по море помагат също собственици на яхти.

“Създадена е страхотна организация. Гърците имат опит в такива бедствия. През цялото време си мислех, че ако тази невиждана по размера си стихия ни беше връхлетяла, вероятно нямаше да оцелеем”, описа ситуацията Милена Вълева, която е на почивка в Александруполис. Някои смятат, че невижданият пожар, избухнал в Гърция, е причинен от мълния. Но хора от Комотини спекулират, че палежите са дело на каналджии и бежанци, за да могат да прекосят по-лесно, докато властите се борят с огъня. Най-голямата трагедия от пожарите се случи именно с мигранти във вторник.

В гората на националния парк Дадия северно от Александруполис бяха намерени 26 мъртви, телата им били овъглени. Първоначалните доклади предполагат, че загиналите са бежанци. По-рано в същия район беше съобщено за още една жертва, за която също се предполага, че е влязла нелегално на гръцка територия. В много обекти вече се събират помощи за пострадалите. Например прочутото кафене “Лесхи” в Комотини е превърнато в място за настаняване на хора. Гръцката църква също поема разноски, като плаща хотели на тези, чиито домове са изгорели. Заради падащите сажди гръцката белодробна асоциация препоръча на гражданите незабавно да се отдалечат от местата с дим за собствена защита или, ако това не е възможно, да останат в хладни или климатизирани помещения със затворени прозорци и врати.

Франция, Кипър и Румъния вече са изпратили помощ на гръцките власти. България също подготвя помощ, която трябва да бъде изпратена до няколко дни. Заради огнените кълба в сряда от 8 ч сутринта до 20 ч вечерта властите забраниха движението на пешеходци и коли в Касандра, Ситония и Аристотел на Халкидики. Затвориха магистрала “Егнатия одос” от Комотини до Александруполис.

“Тази година природата ни наказа, не случихме с българското море, където имаше огромни вълни, а в Гърция се почернява не от слънце, а от сажди”, казва семейство от Нова Загора. Те първо отишли в Слънчев бряг и като не могли да влязат във водата, решили да слязат на плажа край Фанари в Северна Гърция. А тука какво преживяхме, описват преживелиците си те – магистралата “Егнатия одос” бе затворена. Движението по пътя в посока Комотини също бе спряно и за евакуацията се използват обходни маршрути. “В цацикито ни падат сажди от небето”, разказват наши читатели, които са в Гърция, уж в негорящите области. Облакът дим обаче се стели вече над целия Халкидически полуостров и достига планината Пелион, която е чак южно от Олимп и Йонийските острови Закинтос и Кефалония, които са близо до Италия, а не до река Марица. Видеа на наши читатели от Керамоти показват пламъци на остров Тасос.

“Истински апокалипсис е”, свидетелстват очевидци. Няколко района в Южна Гърция, включително около Атина, също попадат в категория “изключителен риск от пожари”. Температурите през цялата седмица там са около 40 градуса. Още през уикенда започнаха да избухват десетки пожари, а десетки хиляди бяха накарани да напуснат домовете си. Само на няколко километра от Атина горят производствени цехове и складове, а работниците им са евакуирани.

Фронтът може да прехвърли границата, ако вятърът обърне посоката си. В района на най-източната част на Гърция посоката на вятъра е от североизток и във високите слоеве на атмосферата. Затова димът от пожара край Александруполис е достигнал бреговете на Сицилия, а това са повече от 1000 км. Това коментира климатологът от Софийския университет проф. Георги Рачев. В момента вятърът е повече от България към Гърция, но е възможно да смени посоката си и фронтът да прехвърли нашата граница. При пожарите в Средиземноморието обикновено гори иглолистна дървесина, която е осмолена. Запали ли се, трудно се гаси. В цялото Средиземноморие се правят т.нар. огнезащитни пояси – просеки, които приличат на ски писти. Та са с ширина от 15 до 30 м. Правят се, за да не може огънят да прехвърли полосата. Вятърът обаче е много силен и продължителен, каза проф. Рачев.

Свързани новини

Времето днес, прогноза за събота, 30 март

vesito

Времето днес, прогноза за събота, 1 юни

vesito

308 000 души са заразени с коронавирус в света за последното денонощие

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.