Сато̀вча е село в Югозападна България. То е административен център на община Сатовча, област Благоевград. Сатовча попада в историко-географската област Чеч. Намира се на 23 km от Доспат, на 27 km от Хаджидимово, на 29 km от Гоце Делчев (град), на 132 km от областния център Благоевград и на 231 km от столицата София.
Около селото са открити редица антични некрополи и останки от антично и средновековно селище, обявени за паметници на културата. В местността Жидово е проучен некропол от късното Средновековие. Намерени са материали от римската епоха и ранното Средновековие.
През лятото на 1977 година случайно край селото е намерено съкровище от сребърни западноевропейски и турски монети. Повечето монети са надупчени, което предполага, че са били предназначени за накит. При монетите е открита и огърлица от медни пластини. Наименованието на селото вероятно произлиза от старобългарската дума съд (пчелна пита с мед) или от личното име Сато.
Споменава се в османските регистри още през втората половина на XV век.
На 11 май 1892 година за пръв път в селото е честван празникът на св. св. Кирил и Методий. През 1895 година е основан комитет на ВМОРО. В 1926 година е основано читалище „Св. св Кирил и Методий“. През 80-те години в селото е организирана женска певческа група, изпълняваща традиционна местна народна музика, която през 1988 година получава Европейска награда за народно изкуство на Фондация „Алфред Тьопфер“. Населението на Сатовча е смесено, изповядващо християнство и ислям. В селото има една джамия и една православна църква. През последните години циганското население на Сатовча постепенно минава в лоното на Евангелистката протестантска църква. През 2009 година в циганския квартал е построена и евангелистка църква. На около километър южно от селото край река Бистрица се намира местността Скрибина, известна с древно светилище. Празник на селото – 6 май./ Село.бг














