Разгневени жители на Кюстендил излизат на протест срещу планове за ветропарк в Осогово

Жителите на Кюстендил излизат на протест срещу намерението на столична фирма да строи ветроенергиен парк по високопланинските пасища на Осоговска планина.

От няколко дни най-обсъжданата тема в социалните групи на Кюстендил е предложението на кмета на града Огнян Атанасов за промяна на Общия устройствен план с цел фирма, свързана с бившия заместник-председател на парламента Росица Кирова (ГЕРБ), да построи ветроенергиен парк в планина Осогово.

Недоволство срещу идеята за създаване на ветроенергиен парк в Осоговска планина изразиха през последните дни политически формации, неправителствени организации, сдружения. Инвестиционното намерение за изграждане на ветрогенератори в Осоговската планина е включено в докладна записка за предстоящото днес, 30 април, заседание на Общинския съвет. По повод включването на точката в дневния ред на заседанието същия ден, преди сесията, е насрочен и граждански протест.

На пресконференция днес и председателят на Ловно-рибарско дружество „Елен“ Иван Милушев изрази позицията на членовете на дружеството по повод идеята за създаване на ветропарк в Осогово.

„Дружеството ни е най-голямото в България, с 2800 ловци“, посочи Милушев. Той изтъкна, че през цялата година членовете му правят всичко възможно, за да поддържат биоразнообразието, да опазват горите, дивеча и да го изхранват.

„За последните години сме изразходвали около 500 хиляди лева за изхранването на животните. В момента има около 2500 сърни само в Треклянския район. Цялата планина има богато разнообразие от дивеч. Инвестираме много и за разселване на животни“, каза още Милушев. Той посочи, че в Осоговската планина има и защитени видове орли, които са характерни само за този район.

„Няма да говорим за това, че има пълна забрана за реализирането на такива проекти в зона, попадаща в „Натура 2000”, но бъдещето на Кюстендил е туризмът и той ще тръгне от Осоговската планина. Градът ще печели от планината, а подобна „инвестиция“ ще спре развитието на града. Планината е за туристи, за екология – тя е кислородът и бъдещето на Кюстендил“, каза пред журналисти Милушев, цитиран от БТА.

Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов също обяви позицията на общината относно инвестиционното предложение. Атанасов е категоричен, че планината трябва да се ползва единствено за туризъм.

„Като кмет съм длъжен да внеса инвестиционното намерение, но съм изразил категоричната си позиция против изграждането на ветрогенераторния парк в становището до РИОСВ“, каза Огнян Атанасов.

Неговата политическа група от 7 съветници в Общинския съвет ще гласува „против”, обяви Димитър Велинов, който е и председател на Общинския съвет.

С позиция в социалните мрежи излязоха от туристическо дружество „Осогово“. В нея се посочва, че изграждането на ветропарк сериозно ще заличи планина Осогово и град Кюстендил като туристически дестинации.

На същото мнение са и от Кюстендилската търговско-промишлена палата. Оттам заявиха, че планината е ценен природен, туристически и екологичен ресурс за региона и България, който не бива да бъде подлаган на индустриализация. От палатата призовават за защитаване на природното богатство на Кюстендил в името на развитието на региона в посока устойчив туризъм.

Политически партии и коалиции, имащи свои представители в местния парламент, също излязоха с декларации. След направено собствено проучване от партия  „Има такъв народ“ заявиха, че жителите на града не желаят вятърен парк в планината. От „Партия на зелените“ – гражданска листа също изразиха позиция, че планината трябва да се развива в посока туризъм.

„Осогово трябва да остане дива, чиста и свободна“, казаха от партия „Левицата“. Според тях идеята за изграждане на ветроенергиен парк в сърцето на планината застрашава всичко, което тази земя символизира – чистота, биологично разнообразие, възможности за устойчив туризъм и живот, съобразен с природата.

От „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ се противопоставиха категорично на идеята за изграждане на ветроенергиен парк, защото това би нанесло непоправими щети върху природата и нейното биоразнообразие. От партия „Възраждане“ още на 31 март също се обявиха против инвестиционното намерение.

Заседанието на Общинския съвет в Кюстендил е насрочено днес за 14:00 часа. Протестът ще започне около половин час по-рано, казаха организатори. Ветроенергийният парк с 24 ветрогенератора ще бъде изграден  върху площ от 7767 декара във високопланински пасища по билото на планина Осогово. Те попадат в територията на „Натура 2000” и са в непосредствена близост до две защитени зони – БГ 002079 „Осогово“ за опазване на дивите животни и БГ 001011 „Осоговска планина“ за опазване на природни местообитания на птици. Предвидените за строеж ветрогенератори са едни от най-големите по размер, с обща височина на постамент и перка от 245 м, и изкоп за основата от 18х18 м и дълбочина 3,5 м, за всеки от които ще са нужни над 800 куб.м бетон и десетки тонове арматурно желязо.

Протестът е съгласуван с 22-то заседание на Общински съвет – Кюстендил, на което ще се разгледа внесеното в началото на 2025 г. искане за изменение на Общия устройствен план на Кюстендил в полза на изграждане на ветрогенераторите в Осогово. Искането е внесено от Росица Кирова, народен представител на ГЕРБ и собственик на „Венти Енърджи Груп” ЕАД, чийто е инвестиционният проект за ветропарка, както и теренът, пише spisanie8.bg.

Земите са придобити в периода между 2012-2014 г., когато Министерство на земеделието провежда търгове за продажба на държавни земеделски земи за собствениците на поименни компенсаторни бонове (ПКБ). Тогава Р. Кирова добива държавни пасища на цена до 100 лв. за декар, като общата площ на бившите държавни пасища, вписани в актива на „Венти Енърджи Груп” ЕАД е 9975 декара.

Вече има заведено (на 13.03.25 г.) възражение срещу инвестиционното предложение от общинския съветник Цветомира Маринова, подписано от 159 граждани на община Кюстендил. В него се изтъкват основните притеснения и на протестиращите относно екологичните и здравни рискове и щети, които ветрогенраторите представляват за населението, региона и биоразнообразието, както и несъответствието на проекта с дългосрочното устойчиво развитие на областта, чиито силни страни са земеделието и туризмът. Тече и активна петиция, изразяваща несъгласието на населението на област Кюстендил с инвестиционното предложение, която до снощи бе събрала 986 подписа./ вестник „Струма“

Свързани новини

Мъж загина при катастрофа на автомагистрала „Струма”

vesito

Времето днес, прогноза за сряда, 17 април

vesito

Петрич отново се гордее с европейски медалист

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.