Пътуване във времето: Хераклея Синтика гостува в Брюксел

Историческият музей Петрич ще покаже артефакти от Хераклея Синтика в Брюксел през декември тази година. По покана на евродепутата Андрей Новаков, мобилната изложба „Тайни и загадки от Хераклея Синтика, пътуване във времето“ ще гостува в Европейския парламент от 2 до 5 декември 2025 г. Тя ще бъде открита от министъра на туризма Мирослав Боршош, а покана е изпратена и до председателя на Европарламента Роберта Мецола.

Експозицията представя най-ценните археологически находки, разкрити в древния град Хераклея Синтика чрез техни тактилни 3D принтирани копия, които могат да бъдат възприемани и от незрящи хора чрез пряк допир. Към всеки от експонатите има също и брайлови надписи. Мобилната изложба вече е гостувала в Будапеща и се радва на голям интерес зад граница.
Копията на артефакти от Хераклея Синтика, които са част от изложбата са създадени по проект с финансиране от Министерство на културата.

Историческият музей в Петрич беше включен в изложбата „Европа близо до мен“ на Европейската комисия в България, представяща най-добрите проекти реализирани по политиката на сближаване на Европейския съюз. При свое посещение в Петрич ръководителят на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова потвърди, че Историческият музей е сред 12-те най-добри примери за успешни европейски проекти, изпълнени в последния програмен период и променили облика на градове в България.

Свързани новини

Адска жега! Раздават безплатна минерална вода в Сандански

vesito

Община Банско спечели наградата за „Най-добър фестивален туризъм“

vesito

Община Банско с апел към жителите и гостите

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.