Промяната в капачките: Защо вече са закрепени към бутилките?

 

Снимката е илюстративна.

 

В последните дни с екстремно високи температури всички виждаме как климатичните промени се отразяват пряко на живота ни. Предаването „Тази сутрин“ въведе множество зелени практики и се стараем да поддържаме интереса ви към отговорното поведение към природата и добрите примери. Част от борбата на Европейски съюз е промяната в капачките на бутилките, които вече ще стоят закачени за бутилката. Капачките от безалкохолни напитки и от козметични продукти се оказват най-често срещаните замърсители по европейските плажове, според проучване на Европейския съюз.

Питали ли сте се защо капачките на шишетата вече са прикрепени за бутилката?

От 3 юли 2024 година ЕС забранява производството на бутилки с отделена капачка от тях. Решението капачките на пластмасовите бутилки да останат прикрепени за шишето произтича от директива, приета още през 2019 година и е за всички страни членки на съюза. То цели да намали изхвърлянето на пластмаса и да насърчи прехода към кръгова икономика.

„Решението за трайно прикрепена капачка е различно предизвикателство спрямо течностите, които се намират в съда. За газираните напитки към датата на гласуване на това решение нямаше технологична разработка. Нашите членове, които представляват огромна част от пазара, се подготвяха в годините, така че да спазят крайния срок“, каза изпълнителят директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България Снежана Великова.

Според директивата трайно прикрепена капачка трябва да имат всички съдове дори и празните:

„Тези, които имат капачки и капаци, произведени от пластмаса, могат да бъдат пуснати на пазара, само ако капачките и капаците остават прикрепени към съдовете по време на предвидения етап на употреба на продуктите“.

Снимка: bTV

Тези промени будят разнородни мнения в потребителите. Някои намират прикрепените капачки за дразнещи и неудобни за затваряне. Според други – решението е правилно, тъй като се намалява замърсяването. Оказва се че прикрепената капачка не спира желаещите да ги рециклират отделно. „Дори да има някакъв отлив и понижени количества с времето, защото нашата основна цел е да се замислят, да обръщат внимание на природата и да доброволстват. Събираме капачките в големи количества, предават се на заводи, които рециклират пластмасата, след това те превеждат пари на фондацията, с които пари, ние купуваме апаратура и я даряваме на болницата“, посочи Лазар Радков, основател на кампанията „Капачки за бъдеще“. Кампанията „Капачки за бъдеще“ също се адаптира към новите промени и те въвеждат над 20 обекта, в които се събират всекидневно пластмасови бутилки.

„Може да си занесете бутилките от напитки – прозрачни, от бира, безалкохолни, вода, кенчета, да ги занесете и поставите в машината и да натиснете дари“, допълни Радков. Кампанията предава между 200-250 тона капачки годишно. Общото количество произведени опаковки в България за една година е около 1,2 млрд., включително от стъкло. Дали прикрепените капачки, ще постигнат целите си, ще се преразгледа през 2027 година.

Свързани новини

Кметът на Дупница възмутен: Ивана оставила телефона си при класната, а тя не предприела нищо

vesito

Николай Шушков открива предизборната си кампания

vesito

През последното денонощие: Общо 164 пожара са ликвидирани, няма пострадали хора

vesito

1 коментар

Роман 20.07.2024 21:19 at 21:19

Нищо няма да се постигне с това, решението е толкова тъпо, от гледна точка екология, също толкова тъпо от гледна точка рециклиране, че само еврогейските умници не могат да го схванат… конкретно за напитките капачките основно са от HDPE, а бутилките от PET… за рециклиране трябва да се разделят…

1

0
Отговори

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.