Пречиствателните станции за отпадъчни води (ПСОВ) са важна част от опазването на околната среда. Те не само пречистват отпадъчните води, но и се грижат за устойчивото управление на отпадъците, които възникват в процеса на работа.
В област Благоевград „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД управлява пет пречиствателни станции:
• ПСОВ – Благоевград
• ПСОВ – Банско
• ПСОВ – Разлог
• ПСОВ – Горно Краище и Дагоново (община Белица)
• ПСОВ – Юруково (община Якоруда)
Как се пречистват отпадъчните води?
Пречистването на водите преминава през няколко основни етапа:
1. Механично пречистване – отстраняване на по-големи отпадъци.
2. Първично пречистване – утаяване на тежки частици.
3. Вторично пречистване – биологично разграждане с помощта на микроорганизми.
4. Обезводняване на утайките – прилага се в ПСОВ – Благоевград, Банско и Разлог.
При станциите в Горно Краище, Дагоново и Юруково излишната утайка се връща обратно към биобасейните и се използва като активна.
Утайките, които се произвеждат при пречистването на смесените канализационни колектори, съдържат между 65% и 80% влажност. Те са класифицирани като отпадък съгласно Закона за управление на отпадъците и тяхното третиране се извършва при строг контрол.
Един от най-подходящите методи за тяхното обезвреждане и оползотворяване е компостирането.
Компостирането е естествен процес, при който биоразградими материали се разграждат от микроорганизми в присъствие на кислород. Полученият компост е безопасен, стабилен и богат на хранителни вещества продукт, който може да се използва в селското
стопанство.
За успешното компостиране е важно инсталациите да бъдат разположени в покрити сгради, с дрениращи платформи и сензори за следене на температурата.
Значение на пречиствателните станции и компостирането
Пречиствателните станции гарантират, че водите, които се връщат в природата, са безопасни, а компостирането осигурява устойчиво решение за утайките, като ги превръща в полезен продукт за земеделието. Това е още една стъпка към опазване на природата и съобразяване с европейските стандарти за екология.