НОИ изненада пенсионерите, ето какво ще стане с пенсиите заради „Швейцарското правило“

Държавната пенсия ще покрива все по-малка част от последната заплата на хората преди да се пенсионират. През 2022 г. пенсията е замествала 42% от последната заплата, а през 2070 г. пенсията ще осигурява едва 30% от получаваната преди пенсиониране заплата.

Това пише в анализ на Националния осигурителен институт (НОИ), който е представен на Европейската комисия, съобщава „Труд“. Причините за това са няколко, но основната е, че държавната пенсия се намалява за хората, които са осигурени и в частен универсален пенсионен фонд (УПФ). Вноски в УПФ правят работещите хора, родени след края на 1959 г. За хората, които се пенсионират през настоящата година, но са осигурени и в частен фонд, държавната пенсия се намалява с около 11 на сто.

През годините този процент на намаление ще расте, защото по-дълъг период от трудовия си стаж излизащите в пенсия хора ще бъдат осигурявани и в частен фонд. След около седем години (през 2031 г.) намалението на държавната пенсия на осигурените и в частен фонд ще бъде над 15%, а през 2036 г. ще достигне 19%. След 2040 г. намалението на държавната пенсия ще надхвърли 20%, а след 2050 г. ще се задържи на нива около 25 на сто. Но дали натрупаните пари в частните универсални пенсионни фондове ще бъдат достатъчни, за да покрият намалението на държавната пенсия, всеки осигурен ще трябва да прецени за себе си. Над 100 хил. души вече са преценили, че ако взимат две пенсии, ще получават по-малко, отколкото ако имат само една държавна пенсия.

Затова са се отказали от втората си пенсия и са прехвърлили парите си от универсалния пенсионен фонд към бюджета на държавното обществено осигуряване. Последните данни на Комисията за финансов надзор показват, че от 21 178 души, които са осигурени и в частен УПФ и вече са излезли в пенсия, само 14,2% ще взимат пожизнена втора пенсия.Останалите нямат натрупани пари за пожизнени пенсии. Те ще вземат порите си от частните фондове в рамките на няколко месеца или години, а след като парите свършат, ще разчитат само на държавната пенсия, въпреки че тя е в намален размер, заради вноските в частните фондове. От НОИ са направили прогноза не само за съотношението на средната пенсия към средната заплата на хората, които навършват пенсионна възраст, а и за съотношението на средната пенсия към средната заплата в страната. Оказва се, че държавните пенсии ще изостанат още повече спрямо средната заплата в страната. Една от причините за това е, че средната заплата на хората, навършващи пенсионна възраст, е с 8 на сто по-ниска от средната заплата за страната като цяло.

Освен това пенсиите изостават от заплатите заради прилагането на “швейцарското правило” за ежегодно индексиране на пенсиите с 50 на сто от инфлацията и с 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход за предходната година, пише в документа на НОИ. При прилагане на това правило в периоди на добри за икономиката на страната години, когато заплатите нарастват по-бързо от инфлацията, ръстът на пенсиите ще изостава от увеличението на заплатите. Затова финансисти са категорични, че хората, които искат да имат достоен живот на старини, е добре и сами да спестяват пари по време на трудовия си стаж, а не да разчитат само на пенсия.

Необходимият стаж на мъжете за пенсия нараства до 40 години

Излизаме в пенсия на 67 години

Необходими са поне 15 години труд

Все повече хора ще трябва да чакат да навършат 67 години, за да получат пенсия, пише в анализ НОИ. Причината за това е планираното постепенно увеличение на необходимия стаж за пенсиониране. Изискваният стаж за пенсия ще нараства докато през 2027 г. достигне 37 години за жените и 40 години за мъжете. Тези изисквания трудно ще бъдат достигнати, пише в анализа на НОИ. Следователно по-малко хора с пълен трудов стаж ще могат да се пенсионират на определената в закона възраст за пенсиониране. Това ще ги принуди да отложат пенсионирането си до 67-годишна възраст, когато законодателството дава възможност за пенсиониране при непълен трудов стаж, но при наличие на поне 15 години осигурителен стаж, посочват от НОИ. Данните показват, че вече има тенденция все повече хора да получават пенсия в условията на непълен стаж, а при достигане на 67-годишна възраст. Отпуснатите през миналата година пенсии за пълен стаж и възраст са 24 610.

Броят на тези отпуснати пенсии през миналата година намалява с 1914 (-7,2%). Същевременно броят на хората, получили пенсия за стаж и възраст, отпусната при условията на непълен стаж, но при достигане на възраст от 67 години, през 2023 г. е 13 247, което е с 10% повече спрямо предходната година. Средният стаж на тези пенсионери е 21,6 години, показват данните на НОИ. Тази тенденция през следващите години ще се задълбочава. Животът става все по-динамичен, хората по-често сменят работата си, което води до периоди през които не са осигурени и нямат трудов стаж. Редица икономисти коментират, че масовото използване на изкуствения интелект ще нанесе удар на пазара на труда. Което още повече ще затрудни хората в изпълнението на изискването за трудов стаж за пенсиониране. През настоящата година изискванията за получаване на пенсия за пълен трудов стаж и възраст за жените са навършване на възраст от 62 години и 2 месеца и стаж от 36 години и 6 месеца, а за мъжете навършени 64 години и 7 месеца и стаж от 39 години и 6 месеца.

Възрастта за пенсиониране на жените ще нараства докато през 2037 година достигне 65 г. За мъжете още от 2029 г. ще изискван навършени 65 г. за получаване на пенсия. Излизането в пенсия при условията на непълен стаж води до получаване на по-ниски пенсии заради по-малкото години, през които човекът е бил осигуряван. Но все пак е определен минимален размер на пенсиите в тези случаи. Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) размерът на пенсията за непълен стаж не може да бъде по-малък от 85% от минималната пенсия за пълен трудов стаж, която в момента е 523,04 лв. Това означава, че хората, които се пенсионират в момента при достигане на 67 години и поне 15 години стаж, имат минимална пенсия от 444,58 лв. През годините тази пенсия ще нараства заедно с увеличението на минималната пенсия за пълен стаж и възраст.

Средната продължителност на живота на мъжете ще нарасне до 82,8 години

Взимаме пенсия над 21 години

Жените взимат пенсия 25 години

Хората ще получават пенсиите си по-дълго време.

Ще живеем значително по-дълго и повече време ще се радваме на пенсиите си, показва анализ на НОИ, представен в Брюксел. Средната продължителност на живота на мъжете ще нарасне от 70,5 години през 2022 г. на 82,8 години през 2070 г. Това представлява увеличение с 12,3 години. Подобна ще бъде ситуацията и при жените. Средната продължителност на живота им ще нарасне с 10 години от 77,7 години на 87,7 години. Това ще даде възможност на хората да получават по-дълго време пенсиите си, въпреки ежегодното увеличение на възрастта за пенсиониране. Същевременно хората, които не искат да разчитат само на държавната пенсия, трябва да спестяват повече средства по време на активния си трудов живот, за да имат повече пари след пенсионирането си. А причината за това е, че ще могат да харчат спестяванията си по-продължителен период от време. Прогноза от НОИ е направена не само за общата продължителност на живота, а и за това на още колко години ще се радва човек след навършване на 65 годишна възраст.

През 2022 г. за навършилите 65 години мъже очакванията са да имат още средно 13,5 години живот, а за жените – още 17,5 години. През 2070 г. очакваната продължителност на живота на мъжете след навършване на 65 години е 21,3 години, а за жените – 24,6 години. Това представлява 7,8 години повече за мъжете и 7,1 години допълнително за жените. Прогнозата е добра за хората, защото по-дълго време ще се радват на пенсиите си. Но не е никак добра да пенсионната система, защото от бюджета ще трябва да бъдат изплащани пенсии по-продължителен период от време. Очаква се населението да намалява стабилно през целия прогнозен период до 2070 г., като тогава ще достигне 5,3 милиона, което представлява спад с 23%. България е една от най-бързо застаряващите икономики в ЕС поради по-ниската раждаемост и нарастващата продължителност на живота. Въпреки че се прогнозира общият коефициент на раждаемост да нарасне от 1,56 деца на една жена през 2022 г. на 1,69 през 2070 г., той остава под нивото на естествено заместване на населението от 2,1 деца на една жена.

Възрастовата структура на населението в страната се очаква да се промени значително през следващите десетилетия поради динамиката на раждаемостта, средната продължителност на живота и миграционните потоци. Населението в трудоспособна възраст (20-64-годишни) ще намалее спрямо общото население. Докато през 2022 г. хората в трудоспособна възраст са представлявали 59% от българското население, този дял ще падне до 51% през 2070 г. От друга страна, делът в общото население на хората над 65 г. години се очаква да нарасне от 22% през 2022 г. на 31% през 2070 г. Всички тези промени ще доведат до по-малък брой работещи и осигурени хора и по-голям дял на пенсионерите, което ще увеличи финансовия натиск върху държавната пенсионна система, пише в анализа на НОИ.

Значителна част от населението ще бъде над 65 години

Работещите хора ще намалеят с 1 млн. души

По-малко хора в трудоспособна възраст

Хората над 65 години ще имат все по-голям дял от населението на страната.

Демографската ситуация в страната значително ще се влошава през следващите години, показва анализът на НОИ. Това ще създаде затруднения при изплащането на пенсиите, защото намалението на хората в трудоспособна възраст ще изпреварва намалението на броя на пенсионерите. През 2022 г. в страната е имало 2,037 млн. пенсионери, а през 2070 г. прогнозата е те да намалеят с близо 300 хил. до 1,739 млн. Но същевременно намалението на работещите хора ще бъде с над 1 млн. души – от 3,1 млн. на 2,1 млн., показва прогнозата на НОИ. Така съотношението на пенсионерите към броя на работещите хора в страната ще се повиши от 64% на 81 на сто. Това означава, че на всеки 100 пенсионера през 2022 г. са се падали по 156 работещи хора. А през 2070 г. на 100 пенсионера ще се падат само 123 работника. Подобно ще бъде положението и, ако погледнем прогнозите за хората в трудоспособна възраст от 20 до 64 години и тези над 65 години. Според прогнозата на НОИ хората на възраст от 20 до 60 години ще намалеят с над 1,3 млн. души – от над 4 млн. през 2022 г. до 2,71 млн. през 2070 г. Същевременно благодарение на очакваната по-голяма продължителност на живота броят на хората на възраст над 65 години ще нарасне от 1,48 млн. на 1,63 млн. души. Така съотношението между броя на хората над 65 години и тези на възраст между 20 и 64 години ще нарасне от 37% на 60 на сто. Тези изчисления са направени на базата на прогноза, че в страната ще идват повече мигранти в трудоспособна възраст, които ще работят и ще плащат данъци и осигуровки в страната. Без тази миграция хората над 65 години ще имат още по-голям дял от населението на страната.

Свързани новини

Петър Мицин е носител на голямата награда „Спортен Икар“ за 2023 г

vesito

Мъж уби жена си с дървен кол

vesito

Започна изкърпването на уличната мрежа в община Благоевград

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.