Мисия „Храм“: Как пирински села съхраняват българщината

Църква „Свети пророк Илия“ в петричкото село Марино поле

 

Какво е село без храм? То е като къща без огнище. Затова в последните години много родни населени места се обединяват и вдъхновяват от идеята да съградят свой божи дом. Някъде въобще не е имало молитвен дом, другаде пък те вече са стари, малки и отдалечени от селищата. Вярата е тази, която събира хората, вярата е тази, която дава надежда, твърдят селски управници. На практика църквите в малките села са единственото място, където се съхранява българщината, след като училищата почти навсякъде са закрити. Все повече са тези, които намират смисъл на битието си в градеж на църква.
Това най-добре знаят в благоевградското село Церово, където вече нов храм се извисява в началото на населеното място. „Нека звукът на тази първа камбана ни пробужда духовно. Нека ни подсеща да вършим добри дела, нека ни подсказва, че трябва още работа, за да се довърши и изографиса целия храм, за да го осветим и него!”, това каза Неврокопският митрополит Серафим при освещаването на камбаната.

Хората в Церово успяха след 22 години усилия и борба с различни институции да вдигнат мечтания православен храм, който носи името на свети Пантелеймон. С камбанарията и кръста върху нея църквата е висока над 16 метра. Вътрешното пространство е с площ 165 квадратни метра.

Нова църква построиха и в санданското село Катунци след повече от 10 години упорит труд, воля и вяра на местните хора. Храмът „Свето Успение Богородично” е напълно измазан и грабва погледа отдалече. А работата около постройката не секва. Доброволци от селото облагородиха и пространството до църквата.

Когато правиш нещо с вяра и любов, рано или късно ще успееш. Доказват го хората и в санданското село Джигурово, които години наред градят камък по камък своя мечтан православен храм. Църквата вече е напълно построена и се издига в целия си блясък в центъра на населеното място. Храмът е с уникална архитектура и площ от близо 300 квадратни метра. Новата света обител ще е на два етажа и ще носи името „Свети свети Петър и Павел“. Тя е в самия център на селото, на метри от сградата на кметството.

Църквата е умалено копие на храм-паметника „Александър Невски” и впечатлява всеки, който я види. Тепърва започва набирането на средства за закупуването на църковна утвар и за изографисването. Но връщане назад няма. Местните хора вярвам, че ще се справят с помощта на дарители, които вярват в тяхната благородна кауза.

С божията помощ и подкрепата на добри хора жителите на благоевградското село Долно Българчево сбъднаха над 90-годишна мечта – да съградят нова църква. Тя обаче също трябва да се изографиса. Местните хора сега ходят да се молят в църквата „Света Петка“, която е между тяхното село и съседните селища Горно Българчево и Зелен дол. Всички те вярват, че скоро ще палят свещи в новия си молитвен дом.

Храмът представлява кръстокуполна сграда на един етаж и емпоре за женското отделение. Над входа се издига камбанарията, която във височина преминава в отворен шестстенен барабан и завършва с купол. Двете основни полуцилиндрични тела се пресичат и образуват централното пространство на храма. Централният купол е разположен върху осмостенен барабан. Олтарът завършва с по-голяма апсида и е повдигнат с едно стъпало от централното пространство. Една от камбаните за храма пък е дарение от президента Росен Плевнелиев /2012-2017 г./.

Напредва изграждането на новата църква „Свети пророк Илия“ в петричкото село Марино поле. Георги Динков е основен дарител за строежа на новия православен храм. Много от местните хора също се отзовават при необходимост в дейностите по градежа на божия дом. Целта на всички местни хора е храмът да посрещне вярващите в деня, в който се почита паметта на свети Илия – 20 юли.

На 20 април миналата година беше поставен основният камък за строежа на новата църква в Марино поле. Основният изкоп беше направен през януари, а Неврокопският митрополит Серафим изпълни първата служба за изграждането на православния храм. Имотът, върху който се строи, беше прехвърлен безвъзмездно от Община Петрич на Неврокопска митрополия. Общата му площ е 3026 квадратни метра. Бъдещият храм ще бъде вдигнат в центъра на село Марино поле.

„От десетилетия чакаме да построим нова църква. В момента имаме само гробищен храм. Даряваме и средства, и труд, за да сбъднем мечтата си“, споделят местни жители. Открай време те смятат, че свети Илия ги закриля и затова съборът на селото винаги е на Илинден. А жителите на Марино поле скоро ще се молят за здраве и благоденствие в новата църква.

„Няма по-богоугодно дело от това да съградиш храм. А това дело увлича хората, прави ги по-добри, по-съпричастни, държи живи селата, защото хората в тях имат мисия”, категорични са свещеници.

Свързани новини

На финален етап е изграждането в Петрич на Социален център за деца и пълнолетни лица с увреждания

vesito

Служител на президентската институция с коронавирус

vesito

Пореден скандал в екипа „Томов“, зам.-кмет го вкара в съда

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.