Снимка: Darik
За скандален случай с открити мъртви птици край Копривщица алармираха от Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани. В първия ден на новата година в Центъра са били приети общо 606 планински чинки, 591 от които мъртви.
Информацията за бедствието е дошла от загрижени хора, които са сигнализирали за масова смърт на дребни пойни птици край Копривщица.
„Екип на Зелени Балкани отпътува за мястото, където установихме, че се касае за стотици пострадали планински чинки. Посрещнахме новата година с 591 планински чинки на аутопсионната маса и още 15 полуживи в реанимацията! И това съвсем не е пълният брой на всички умрели птици, а просто тези, които успяхме да съберем, преди да се мръкне! Всички те жертва на новогодишната „война по улиците“, в случая в Копривщица…. но, кой знае още на колко места у нас картинката е същата…След направената в амбулаторията на Спасителния център аутопсия на мъртвите чинки, всички ветеринарни специалисти на Центъра са единодушни, че се касае за смърт, причинена от стрес. Това доказаха масивните кръвоизливи в областта на коремната кухина и по черепите на птиците“, посочиха специалистите.
Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е птица от семейство Чинкови. Тя е защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на България. В световния червен списък, планинската чинка е отбелязана, като „незастрашен вид“, но с намаляваща популация.
„В крайна сметка, какъвто и да е статутът на птиците, обаче, е факт, че масовото използване на пиротехника по време на новогодишните празници причинява стрес и застрашава живота на животните – както домашните, така и дивите, а и не в малка степен и на хората, които безразборно и неконтролирано ги използват. Не на последно място искаме да изкажем своята благодарност към студентите по ветеринарна медицина от Тракийския университет, които отново бяха рамо до рамо с екипа ни и не на последно място на Светослав Марков, Лъчезар Марков, и Калина Радева, които освен че подадоха сигнала, помогнаха и за събирането на птиците на терен“, допълниха от Зелени Балкани.
Най-вероятно зарята в 00:00 ч. е провокирала сериозен стрес в птиците, които са нощували на около 200 метра от града, каза за БТА ветеринарният лекар от центъра д-р Руско Петров. По думите му това се потвърждава от състоянието на труповете на птиците, от последвалата аутопсия и от разговорите с хората, сигнализирали за случая.
Д-р Петров допуска, че има още загинали птици заради новогодишните празненства с пиротехнични изделия. В градовете и селата най-потърпевши са горските ушати сови, забулените сови, кукумявките, отбеляза той и допълни, че тази пиротехника с годините става по-мощна и с по-голяма звукова и светлинна чувствителност.
Ветеринарният лекар обърна внимание и на тенденцията в последните години хората да предпочитат по-гористи места за живеене и празнуване, като по този начин се доближават до дивите животни, на които тези шумни празненства вредят. Домашните и бездомните животни също са застрашени, подчерта специалистът. Нека да бъдем внимателни, призова д-р Петров.
Изминалата 2024 г. за Спасителния център за диви животни е била натоварена, каза още Руско Петров. През периода май-септември всекидневно приемахме между 20 и 40 пациенти, добави той. И изказа благодарност на доброволците, които подпомагат специалистите в грижата за животните.
Всяка година природозащитни организации призовават да не се използва пиротехника по празниците. Преди Коледа и Нова година фондация „Четири лапи“ апелира хората да покажат отговорно отношение. Оттам напомниха, че домашни и бездомни животни изпадат в паника от оглушителните гърмежи.