Кой събира таксите от паркингите пред манастирите в България? Въпросът е интересен, понеже в дните на големи християнски празници, а също и през почивните дни, тези парчета земя се превръщат в същински златни мини.
Показателно е, че пред трите най-големи манастира в страната Рилския, Бачковския и Троянския, от паркингите печелят частници, четем в „Уикенд“. Друг е въпросът как точно те са се сдобили с тази привилегия, която на година им носи милиони левове. Като се погледнат тарифите, става ясно, че „избраните” предприемачи нямат страх нито от Бога, нито от МВР и НАП. Все пак, тук-там, главно около по-малките манастири все още паркирането е безплатно. Само дето не е ясно кога и там ще „включат” касови апарати.
Покрай реките от пари, които извират от манастирските паркинги, периодично избухват и скандали. Някои се решават в съдебната зала, а други директно с юмруци пред манастирските двери. Последната битка за паркоместа се случи в навечерието на новогодишните празници, при това директно пред портите на Бачковския манастир. Там има два паркинга, като и двата са на манастира, но единият, който има 23 места, е завладян незаконно от бизнесмена Георги Паунов. Спорът между манастира и частника не е отсега, а се точи от години. И няма как да е иначе, след като това е най-скъпият манастирски паркинг в страната, за час таксата е 5 лева!
Георги Паунов и собственик и на ресторант „Водопада”, като запознати казват, че е роднина на високопоставен прокурор, което през годините се оказва доста полезен факт. Освен това е обявен от Комисията за досиетата като агент Стоян. Вербуван е „на идейно-политическа основа” през октомври 1975 г. В документите пише още, че по това време е бил сервитьор в Слънчев бряг и владее говоримо немски. Интересен момент е също, че ченгетата са описали и „линии на ползване”. Там е записано: „Подготовка и опит за бягство зад граница. Туризъм – ФРГ”.
Бизнесменът, известен още като Жоро Манекена, е обявен за агент Стоян при проверка на общинарите в Асеновград и на актива на партия „Български бизнес блок”. Паунов е бил общински съветник в Асеновград от партията на покойния Жорж Ганчев. По-късно обаче се пренасочва към партията на Яне Янев – РЗС. Дали роднинството му с виден юрист и богатото му минало са му помогнали да се превърне от сервитьор в ресторантьор и бизнесмен, не знаем, но след промените той успява да вземе на концесия апетитни обекти – паркинга през Бачковския манастир, а също и плувен басейн в Асеновград. За паркинга има договор АПИ, но през 2018 г. Бачковския манастир си връща собствеността. Тогава манастирът наема друга фирма, която да събира таксите.
През 2018 г. Бачковският манастир получава констативен нотариален акт и в него е и участъкът, за който Паунов твърди, че е „негов тротоар”. Той набляга на факта, че плаща годишен наем на Агенция „Пътна инфраструктура” и затова според него е в правото си да събира такса за престой на автомобилите. Само че това според експерти, е таксата, която плащат по принцип всички крайпътни обекти. В интернет има клипове, в които бизнесменът, че и съпругата му, разбиват съоръжения на манастирския паркинг и отправят заплахи. На свой ред Паунови също се оплакват – твърдят, че посред бял ден, пред очите на туристи, им откраднали фризери, хладилник и сергии. Вещите били отнети от ресторанта „Воденицата”, натоварени на бус и откарани в посока към Бачковския манастир.
Поредната ескалация на конфликта е на 2 януари, като тогава Паунов е арестуван. Преди да се намесят ченгетата, той напада с нож и сипе закани, че ще разпори коремите на секретаря на Бачковския манастир Васил Апостолов и концесионера на паркинга пред манастира Георги Воденичаров. Двамата твърдят, че Георги Паунов ги заплашил с рокерите от „Hell ‘s Angels” – бил ги наел, за да подпалят манастира. „Всичко това се случи пред очите на десетки миряни” – разказва Васил Апостолов. Освен като секретар на Бачковския манастир, теологът има вземане-даване и с политиката. Бил е депутат от „Има такъв народ” в един от последните парламенти и е шеф на партията в Асеновград.
Каквито и претенции да има Паунов към паркинга, игуменът епископ Сионий вече го е предоставил на частна фирма и тя събира таксите.
Частна фирма е окупирала от години паркинга и пред Рилския манастир, но там всичко е мирно и тихо, защото няма конфликт с управата на обителта. Таксата лек автомобил е 5 лева, но на ден, а автобусите плащат по 10 лева. Дори и без да е „синя зона” паркингът би трябвало да носи стабилни доходи, понеже Рилският манастир е най-посещаваният в страната. Да, но данните от Търговския регистър показват друго. Според отчетите на фирмата „Ранел Европа”, която издава касови бележки от паркинга, приходите за 2023 г. са 84 хил. лева, а печалбата е само 25 000 лева.
В Троянския манастир „Успение Богородично” паркингът също се управлява от частна фирма. Нейният персонал събира таксите, като се плащат 4 лв. за целодневен престой на лека кола и 10 лева на автобус. / Narod.bg