През последните години, особено след излизането на ChatGPT, разпространението му сред по-голяма част от населението, говорим за нов еволюционен скок по отношение на технологиите и на начина, по който кореспондира с хората.
Много хора смятат, че следващата, 2025 година ще бъде критично важна не само за развитието на технологията, но въобще на човечеството, като еволюционен вид. Дали е така – пред NOVA NEWS обсъждат експертът по киберсигурност Христиан Даскалов и доц. Косьо Стойчев преподавател по „Регионално развитие и икономическа география” към СУ „Климент Охридски“.
Според Христиан Даскалов развитието на генеративния изкуствен интелект следва една вълна от 50-те години на миналия век, има десетилетия натрупване на опит.В индустрията над десетилетие се подобрява ефективността със замяна на работници по поточната линия.
„Говорим за еволюция, не смятам, че 2025 ще се случи нещо революционно”, каза Даскалов.
По думите на Косьо Стойчев напълно естествен процес е технологиите да изместват хората в някои сфери.
„Всяка технология, която идва на пазара на труда, засяга огромни групи от хора. Изкуственият интелект няма да прави изключения, ще създава добавена стойност към всяко работно място, ще го усъвършенства до степента, в която ще замести човека. Сигурни сме и че изкуственият интелект ще създава нови работни места”, обясни преподавателят. / Паритени.бг