Стратегията за разширяване на зоопарка ще позволи на Благоевград да кандидатства за външно финансиране по ОП „Околна среда“ 2021-2027 г.
Готова е стратегията за разширяване на зоопарка и превръщането му в „Гора на мечките и вълците“, стана ясно по време на заключителна пресконференция по изпълнявания от Общината проект „Техническа помощ за инвестиции в зоологическата градина в Благоевград“, с ръководител Десислава Витанова-Кехайова, секретар на Община Благоевград.
Пред присъстващите бяха представени целите и резултатите от успешното изпълнение на проекта. В рамките му са разработени важни стратегически документи, които ще дадат възможност на Общината да кандидатства с инвестиционен проект за външно финансиране за ремонта/реконструкцията на зоопарка по ОП „Околна среда“ 2021–2027 г.
Разработените документи за развитие на Зоопарк Благоевград в рамките на проект № BG16FFPR002-3.007-0007 „Техническа помощ за инвестиции в зоологическата градина в Благоевград“, по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG16FFPR002-3.007 „Техническа помощ за инвестиции в зоологически градини“, по приоритет 3 „Биологично разнообразие“ на Програма „Околна среда“ 2021–2027 г., бяха приети на заседание на Общински съвет Благоевград, проведено на 31 януари тази година.
Изготвените планове са разгледани и от РИОСВ – Благоевград, като през декември 2024 г. е получено обратно становище, от което става ясно, че предвидените в обхвата на плановете дейности няма да окажат отрицателно въздействие върху защитените зони от мрежа „Натура 2000“, тъй като не попадат в техния обхват.
Припомняме, че планираната концепция за развитие на зоологическата градина предвижда разширяване чрез интегриране на част от Ботаническата градина и създаване на „Гората на мечките и вълците“. В тази зона ще бъдат обособени специфични хабитати – един за мечки и друг за мечки и вълци, като ще бъде предвидена възможност за отделяне на вълците в обособена територия, където мечките няма да имат достъп. По време на зимния сън на мечките движението на вълците около техните леговища също ще бъде ограничено.
В рамките на стратегическото развитие ще се извърши пълна модернизация на зоопарка, включително изграждане на нови местообитания и рехабилитационни центрове за рисове и диви котки. Ще бъдат създадени и иновативни съоръжения, като просторни волиери, осигуряващи оптимални условия за животните.
На площ от 2000 кв. м, между хабитатите на мечките, вълците, рисовете и дивите котки, ще бъде построен съвременен ветеринарно-медицински център. Той ще осигурява необходимите здравни грижи и наблюдение на обитателите на зоопарка, като ще бъде леснодостъпен за специалистите.
На мястото на досегашните клетки за зайци и пилета ще бъде изградена многофункционална сграда, в която посетителите ще могат да се запознаят с богатия свят на насекомите, таралежите и други дребни животни. Тази сграда ще включва също Образователен център с експозиционни зали, лаборатория, демонстрационна зона и възможност за пряк контакт на посетителите с някои животински видове, което ще позволи организирането на „зелени училища“ и интерактивни обучения.
Допълнително, мобилно приложение с добавена реалност ще осигурява допълнителна информация за животните, подобрявайки преживяването на посетителите. Реализацията на тази мащабна модернизация не само ще подобри условията за животните, но и ще допринесе за увеличаване на туристическия интерес към зоопарка в Благоевград, като по този начин ще повиши приходите и ще гарантира устойчивото му развитие.
Проект „Техническа помощ за инвестиции в зоологическата градина в Благоевград“, е финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Бюджетът на проекта е 199 044,00 лева с ДДС безвъзмездна финансова помощ, от които 139 330,80 лв. от Европейския фонд за регионално развитие за регион в преход, а 59 713,20 лв. – от държавния бюджет на Република България за регион в преход. Срокът за изпълнението му е до март 2025 г.