Заплатата ви се бави-можете да напуснете без предизвестие

Законодателят е предвидил хипотеза, в разпоредбата на чл. 327.(1), т. 2 от Кодекса на труда (КТ), в която работникът/служителят има право да прекрати трудовия договор с работодателя си без предизвестие, когато „работодателят забави изплащане на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс, или по общественото осигуряване“, обясняват експертите от КТ „Подкрепа“, пише Pariteni.bg.

Необходимо е да е налице:

1) действащ трудов договор;

2) забавяне изплащането на трудовото възнаграждение или обезщетение от стана на работодателя, считано от датата на която е трябвало да бъде направено;

3) писмено обективирана воля на работника за прекратяване на трудовия договор във форма на заявление.

В конкретния случай имаме действащ трудов договор от 30.08.2006 г., съответно вземането е безспорно по основание и размер, и е изискуемо, считано от 05.09.2024г.  В случая служителят може да избере дали да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, на основание чл. 326 от КТ, или да направи това поради забава в изплащането на трудовото възнаграждение, т. к. са налице четири месеца, в които работодателят забавя заплата.

В настоящата редакция на закона е достатъчно закъснение от 1 ден, за да обоснове правото на работника/служителя по чл. 327, т.2. КТ.

Липсата на парични средства не освобождава работодателя от задължението своевременно да изплати трудовото възнаграждение.

Заявлението за прекратяване на трудовото правоотношение се предоставя на работодателя в два екземпляра, единият от които за работодателя, а на другия се завежда входящ номер и дата на документа и се връща на работника/служителя.

В хипотезата на чл. 327, ал.1, т.2 от КТ работодателят дължи обезщетение на работника/служителя в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестие, при безсрочно трудово възнаграждение, съгласно чл. 221, ал. 1 КТ.

Не на последно място работникът/служителят може да прекрати трудовото правоотношение по взаимно съгласие (чл. 325, ал. 1,т.1 КТ), но тогава няма право на обезщетение по чл. 221,ал.1 от КТ.

Която и възможност за прекратяване да избере работникът/служителят, може да търси дължимото неизплатено трудово възнаграждение, както доброволно, така и по съдебен ред. Важно е заявлението  по чл. 327,ал.,т.2  да бъде връчено лично или изпратено с препоръчано писмо или куриер със заверка на съдържанието (пр.“Заявление на основание чл. 327,ал.1,т. 2КТ) до точния адрес на работодателя.

Свързани новини

Ученички от Благоевград колабираха след употреба на алкохол

vesito

Майски празници на културата Дупница 2024

vesito

Поредна вандалска проява: Изпотрошиха пейки в парка край езерото в Разлог

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.