През последните 10 години България е неизменно в челните места по смъртност от мозъчни инциденти, като по данни на Националния център по обществено здраве и анализи – през 2019 г. с преживян мозъчен инсулт са 58 128 души, от които 52 891 (90%) са били исхемични и 5 237 (10%) хеморагични (с кръвоизлив).
По най-нови данни 1,5% от болните с COVID-19 развиват исхемичен мозъчен инсулт в хода на инфекцията, което се свързва с индуцираните от вируса коагулопатии и васкулити, следва и възстановяване след инсулт.
Факторите, които определят риска от инсулт могат да бъдат разделени на неизменяеми (възраст, пол, раса, фамилна обремененост) както и изменяеми – такива, които могат да бъдат контролирани от пациента и/или лекаря като артериална хипертония, захарен диабет, ритъмно-проводни нарушения, дислипидемия, тютюнопушене, затлъстяване, намалена двигателна активност, абнормен прием на алкохол и други. Комбинацията от посочените фактори не само повишава риска от инсулт, но и последващата инвалидизация след прекарването му.
Като правило всички инсулти „се случват“ внезапно. При някои от тях, но не задължително, може да има предвестници – главоболие, отпадналост, нестабилност в походката и други. Има и случаи, при които инсултът протича тласъчно – развива се за няколко часа или в по-редки случаи дори за дни.