Вицепрезидентът Илияна Йотова помилва Десислава Иванчева

Снимка: архив

Бившият кмет на столичния район „Младост“ е изпратила молбата си на Илияна Йотова през миналата седмица, пускат я още днес

Бившият кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева е помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова, съобщиха от Министерството на правосъдието. Жената е изпратила молбата си до президентската институция миналата седмица.

Указът за това решение е пристигнал в Министерството на правосъдието и до края на днешния ден Иванчева трябва да бъде пусната от Сливенския затвор, където излежава присъда. Министърът е подписал указа и го е изпратил в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, който да препрати указания на Сливенския затвор за освобождаването ѝ.

В неделя Йотова съобщи, че молбата се разглежда и е възможно тя да бъде уважена. „Чакаме някои документи и скоро ще вземем решение. Ако Иванчева бъде помилвана, то ще е изцяло от хуманни подбуди. Нито аз, нито комисията по помилване сме съд и не казваме кой е виновен и кой не“, допълни вицепрезидентът.

Иванчева изтърпява шестгодишна присъда за поискан подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин. Делото срещу нея беше разглеждано от закритата Специализирана прокуратура. Заедно с Иванчева беше обвинена и нейната заместничка Биляна Петрова, която също беше осъдена, но бе освободена предсрочно по здравословни причини. Искането за предсрочно освобождаване на Иванчева беше отхвърлено.

Първоначално тя беше осъдена на 20 години лишаване от свобода, а впоследствие присъдата беше намалена до шест години. Иванчева и Петрова бяха зрелищно арестувани на 17 април 2018 г. пред Министерството на младежта и спорта (Спортната палата) в София. Акцията се ръководеше лично от бившия главен прокурор Иван Гешев, който по oнова време беше ръководител на Специализираната прокуратура. В края на 2022 г. адвокат Николай Хаджигенов, който по онова време е защитник на бившия кмет на район „Младост“, съшо изпрати молба до президента за помилването ѝ.

Свързани новини

Съдът в Дупница потвърди глоба от 180 000 лв. за ТЕЦ „Бобов дол“ заради системни нарушения

vesito

Четирима служители на ЮЗДП с предизвестия за пенсиониране

vesito

Благоевград отбелязва 100-годишнината от смъртта на Тодор Александров

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.