Болницата в Кюстендил получава нов ЯМР и скенер – висок клас техника за по-точни изследвания

Една наистина добра новина за пациентите на МБАЛ “Д-р Никола Василиев”: съвсем скоро ще има нов ядрено-магнитен резонанс и модерен скенер. За това съобщи директорът на лечебното заведение в Кюстендил Димитър Стоилов, като обясни, че апаратите са последно поколение и с най-висок клас софтуер. “Медицинската апаратура има всички необходими технически параметри и характеристики, за да предложи на пациентите прецизна и съвременна диагностика”, уточни Стоилов.
Договорите вече са подписани и се очаква до няколко месеца да бъде доставена и монтирана техниката. “Започнахме ремонт на помещенията, където ще бъдат разположени новите апарати. Искам да изкажа големи благодарности на Министерство на здравеопазването за подкрепата и осигуреното финансиране”, каза Стоилов.
“Модернизирането с нова и качествена апаратура в болницата бе една от целите, които си поставих, постъпвайки на като директор преди година. Радвам се, че към днешна дата това стана факт. С този висок клас ядрено-магнитен резонанс ще предложим възможно най-добро здравеопазване за нашите пациенти, а лекарите ни ще имат възможност да правят по-добра образна диагностика. “обясни още Димитър Стоилов.
ЯМР е предпочитан метод за диагностика на меките тъкани, като мозък, нерви, мускули и сухожилия. Той осигурява по-добри изображения на тези структури в сравнение с други образни методи като рентгенови снимки или компютърна томография.
Използва се активно при диагностика на кости, стави, мозък, туморни образувания, болест на Алцхаймер, множествена склероза, епилепсия, инсулти.
С ЯМР по-добре се отличават типовете мека тъкан, както и нормалната от абнормната тъкан.
Основното предимство на ядрено-магнитния резонанс е, че за разлика от рентгеновите изследвания, при ЯМР не се използва радиационно облъчване.
Този вид диагностика е подходяща за пациенти във всяка възраст, включително бременни и деца.
Друг голям плюс на ЯМР сканирането е, че е прецизно и детайлно и може да предотврати ненужни биопсии и други хирургични намеси.
В медицинската практика ЯМР се използва и за разграничаване на патологична тъкан (тумор) от нормална тъкан, за диагностика на органите на гръдния кош и корема, включително сърцето, черния дроб, жлъчните пътища, бъбреците, далака, червата, задстомашната жлеза и надбъбречните жлези, тазови органи, включително репродуктивните органи, кръвоносните съдове .
В спорта ЯМР е основен метод за диагностика на опорно-двигателната система и меките тъкани, т.е. мускули, стави, кости, сухожилия.

Свързани новини

Обществеността на Гоце Делчев отбеляза 121 години от гибелта на патрона на града

vesito

Подписан! Започва изпълнение на проект за енергийна ефективност и достъпна среда на административната част на ГУМ в Петрич

vesito

ВНИМАНИЕ: Без вода в кв. „Струмско“ и ул. „Вихрен“ на 3 юни поради ремонт

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.