От 18 до 21 септември 2025 г. Кюстендил ще се превърне в истинска културна столица на региона, като приеме международния театрален фестивал „Acting Europe – Театър без граници“. В рамките на четири дни жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на шест впечатляващи спектакъла, представени от Народен театър „Иван Вазов“ – София,Македонски народен театър – Скопие,Народен театър – Ниш, Драматичен театър – Кюстендил,
както и няколко независими продукции, които ще внесат новаторски и съвременен дух във фестивалната програма.
Фестивалът обединява различни национални школи, култури и художествени естетики, за да покаже, че театърът е универсален език, който премахва граници. Идеята на инициативата е не само да представи най-доброто от балканската сцена, но и да създаде пространство за сътрудничество, приятелство и творчески обмен.
„Фестивалът показва, че театърът е мост между хората и културите. Искаме Кюстендил да бъде сцена, на която артисти от различни държави да се срещат, да обменят идеи и да създават нови истории заедно. Целта е да изградим устойчиво пространство за сътрудничество отвъд границите – да докажем, че на Балканите можем да живеем, работим и да се забавляваме заедно, както и да си помагаме взаимно.“
— кметът на Кюстендил, инж. Атанасов
Програмата на „Acting Europe – Театър без граници“ включва:
- Класически текстове, представени в съвременни и новаторски интерпретации;
- Съвременни пиеси, които поставят актуални социални и културни теми;
- Дискусии и срещи между артисти, зрители и представители на европейски институции;
- Два специализирани уъркшопа с представители на Европейската комисия – насочени към актьори, режисьори и продуценти, за възможностите в областта на Входът за всички постановки е свободен, с предварителна резервация на места (онлайн или на касата на театъра).
- От един акаунт могат да се запазят до две места.
- Очакват се зрители не само от Кюстендил, но и от региона, съседните държави и чужбина.
Особен акцент тази година е включването на Interreg Cooperation Day 2025 в програмата на фестивала. Това придава още по-голяма видимост на посланията за партньорство, солидарност и европейско културно сътрудничество. Събитието ще превърне Кюстендил в център на културната дипломация и в платформа за диалог между местни общности, артисти и европейски институции.
Фестивалът се реализира с подкрепата на:
- Представителството на Европейската комисия в България;
- Министерството на туризма;
- Съюза на артистите в България;
- Програмите за трансгранично сътрудничество Interreg VI-A IPA България – Северна Македония и Interreg VI-A IPA България – Сърбия;
- Община Кюстендил и Драматичен театър – Кюстендил.
От 18 до 21 септември Кюстендил ще диша с ритъма на театъра. Фестивалът „Acting Europe – Театър без граници“ е не само културно събитие, но и празник за целия град – възможност за срещи, вдъхновение и нови приятелства.
Станете част от това уникално театрално приключение и усетете силата на изкуството да събира хората без граници!