В иска си Пеевски настоява да се забрани на държавните структури да санкционират него и фирмите му, както и да се разпореди, че административното досие по неговия случай се състои само от прессъобщения.
Дайте ни повече информация
Пеевски бе санкциониран от щатското финансово министерство и Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) през юли миналата година. Действията им доведоха до скандал в България, където Пеевски излиза чист от всички проверки. Макар и да породиха обществено вълнение у нас, санкциите не доведоха до каквито и да е действия от страна на българските власти. Наскоро се разбра, че прокурорската проверка по случая е приключила без данни за нещо нередно. Резултатите бяха обявени на рождения ден на Пеевски.
В същото време прокуратурата действа по съвсем различен начин спрямо друг санкциониран по „Магнитски“ – хазартния бизнесмен Васил Божков. Той е с близо 20 обвинения.
Освен Пеевски и Божков, по „Магнитски“ бе санкциониран и бившият зам.-шеф на Бюрото за контрол на СРС Илко Желязков. Проверката срещу него също бе прекратена.
Откакто е санкциониран, тезата на Пеевски, както и на партията му ДПС е, че по случая няма достатъчно информация и те настояват американските власти да дадат данни за извършената корупция. Същия похват приложи и прокуратурата. В исковата молба пред американския съд е записан подобен аргумент.
Адвокатите на Пеевски твърдят, че година след налагането на санкциите той не знае защо е наказан. Единствените документи били прессъобщения – оскъдни и неадекватни.
„Щом не споделят нищо повече с Пеевски, значи нямат нищо реално срещу него, фирмите му и двете му деца“, твърдят защитниците.
Отрязаха го от глобалната финансова система
Като аргумент за липсата на данни за нарушения на Пеевски е посочено и решението на българската прокуратура да прекрати проверките. При тях не е открито нищо нередно, въпреки че у нас била проведено независимо разследване, твърдят адвокатите.
Те посочват още, че Пеевски е жертва на произволни действия от страна на държавни структури в САЩ. Поради това искат отмяна на мерките.
„В резултат на действията на OFAC ищците фактически са отрязани от по-голямата част от глобалната финансова система. Юрисдикцията на OFAC достига до чуждестранни финансови институции, които разчитат на финансовата система на САЩ, и ги заплашва със загуба на търговски значим достъп, ако нарушат санкциите на САЩ. Дори когато съществуват общи и специфични лицензи, заплахите за действие на OFAC карат тези институции да отказват да предприемат каквито и да било дейности с ищците от страх да не бъдат подложени на контрол от страна на OFAC“, пише в исковата молба.