Кметове на села отказаха да правят пиар на бъдещ кандидат за кмет

От 250 лв. до 500 лв. за курбан навръх вчерашния празник Малка Богородица предложи община Благоевград на кметовете и наместниците на общинските села, но част от тях отказаха.

Сумата е различна, като зависи от големината на населеното място, и не можело да се ползва за друг празник, това обяснил зам. кметът по сигурността Любен Милев на последната оперативка със селските управници, като мотивирал извънредния курбан с желанието на кметския екип на Благоевград да не дели жителите в града и в малките населени места.

След като на Голяма Богородица общината раздаде безплатен курбан в 4 храма в областния център на Пиринско, се решило за Малка Богородица жестът да се повтори за хората по селата.

Няколко от управниците отказали да организират приготвянето и раздаването на курбан, други приели на драго сърце офертата.

„Идеята е хубава, но в Българчево правим курбан на храмовите ни празници Петковден и Димитровден. С 250 лв. мога да купя една овца за 1 казан, за кого по- напред да е?! Освен животното за курбана трябва зарзават, трябва двама-трима души плюс готвач да ангажирам и да му платя за готвенето. Хамалогията и за 10, и за 1 казан е една и съща“, мотивира категоричния си отказ кметицата Елена Стойчева.

Тя отбелязала, че ако предвидената за извънредния курбан сума се прибави към парите за традиционните курбани в селото, ще е доволна, но Л. Милев отрязал надеждите й с категоричното, че жестът важи само и единствено за Малка Богородица.

„Ние и бездруго на този ден правим курбан заради храмовия ни празник и вместо 5 казана сложихме 6, като давахме по една порция безплатно от общината“, посочи решението, което взели в с. Дъбрава настоятелство и управа, кметът Методи Стоянов.

За 300 лв. от общината купил овца и зеленчук, а ангажираните готвач и помощници сготвили 1 казан повече от планираното. Така вчера по традиция дъбравчани си плащаха селския курбан и като бонус получаваха един черпак допълнително от кметството.

Кметицата на с. Лешко, Габрово и Дебочица Галина Велкова също преценила, че не си струва да хаби енергия и време, щом няма да може да се раздаде на всички от общинския курбан.

„Добре е замислено, но преди 2 дни почина сътрудникът ми в кметството, млад човек, на 52 г., не ми беше до организиране на празници“, искрена бе Г. Велкова.

В Падеш също се отказаха от допълнителен курбан, с извънредния празник се разминаха и в Бело поле, тъй като на |Голяма Богородица там по традиция се прави голям събор и тази година не бе изключение.

„Три казана се варят. От общината ни дадоха 500 лв. и купих 3 овце“, доволен бе кметът на с. Покровник Недко Ангелов.

Три казана с курбан освети в Логодаж отец Ангел Боянов.

„И от нас додадохме някой лев и имаше за всички, раздаде се и дори за допълнително остана, но заради коронавируса нямаше нито музика, нито танци. Дано за храмовия ни празник на Архангеловден да се поуспокоят нещата и хората да могат да се повеселят“, коментира кметът Пламен Червенков.

„Направихме курбана два дни по-рано, в неделя, защото сме село с много млади хора, които са на работа в делничните дни“, обясни кметът на с. Церово Лефтер Едипов. „С парите от общината и събрани между хората дарения напълнихме два казана”, заяви управникът.

Съвпадение на рождения ден на кмета на Благоевград инж. Румен Томов с църковния празник Малка Богородица стана повод за коментари в социалните мрежи по негов адрес заради раздадените общински пари за курбаните по селата в деня на личния му празник.

Източник: в. „Струма“. сн: илюстративна

Свързани новини

Как в Банско ще отбележат 230 години от рождението на Неофит Рилски (Снимки)

vesito

Банскалията Никола Калистрин постави рекорд в скоростното изкачване на връх Конгур

vesito

Нов колективен трудов договор подписаха в Община Банско за образователните институции

vesito

Публикувай коментар

* Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически.