„Гаранциите в сферата на сигурността, които Русия иска да получи от Запада, включват клаузи, изискващи силите на НАТО да напуснат Румъния и България“, посочи в изявление руското външно министерство.
Москва поиска и юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяването си, които също вече бяха отказани.
Отговаряйки на въпрос какво ще означава това за България и Румъния, които се присъединиха към НАТО след 1997 г., руското външно министерство каза, че Русия иска всички чуждестранни войски, оръжия и друга военна техника да бъдат изтеглени от тези страни.
През 1999 г. в пакта бяха приети Унгария, Полша и Чехия, през 2004 г. – България, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Естония, през 2009 г. – Албания и Хърватия, през 2017 г. – Черна гора, а през 2020 г. – Северна Македония.
По-късно в петък премиерът Кирил Петков се яви в Народното събрание и призова Русия да спазва международните си ангажименти.
На този фон Испания и Нидерландия готвят позиционирането на военни изтребители на наша територия. Испания изпрати военни кораби да се присъединят към военноморските сили на НАТО в Средиземно и Черно море.
Правителство в Мадрид обсъжда изпращането на изтребители у нас.
„Обмисляме и възможността за изпращане на самолети в България. Такива, каквито има в Испания и в Литва. Трябва обаче да се каже, че участието на Испания, подобно на това на НАТО и неговите членове, е от години, но при всички случаи трябва да се търси дипломатичен подход и да има деескалация на напрежението“, каза испанският министър на отбраната Маргарита Роблес.
Според испански медии става дума за изтегляне напред във времето на испанското участие в постоянните военноморски групи на Алианса, както и за изпращане на самолети „Eurofighter“ в България до края на февруари.
Става дума за мисия – наблюдение на въздушното пространство на съюзник заради полетите на руски самолети, които летят в зоната на отговорност без да се идентифицират.
Нидерландия също се готви да изпрати два изтребителя F-35 у нас. Те също ще се включат в мисията по охрана на небето на НАТО.
България все още разполага само със старите съветски изтребители МиГ 29 и е силно затруднена да контролира въздушното пространство, предвид и продължаващите руски провокации над Черно море.
Преди ден българският военен министър Стефан Янев каза, че в момента се разглеждат три сценария за действие, ако стане война в Украйна с оглед на напрежението с Русия.
Според него българската армия може да реагира адекватно на такъв тип конфликти в близост до българските граници.
Президентът на Румъния Клаус Йоханис вече обяви, че страната му е готова да приеме на своя територия както допълнителни американски военни части, така и френски военен контингент за евентуално укрепване на отбранителните позиции на НАТО.
Така Йоханис приветства изявление на френския президент Еманюел Макрон, че Франция е готова да участва в усилването на военната готовност на източния фланг на алианса при руско нахлуване в Украйна.
За разлика от румънските управляващи България остава много предпазлива за засилване на военното присъствие на НАТО у нас. Президентът Румен Радев и военният министър Янев вече се изказаха срещу подобно развитие на този етап.
Премиерът Кирил Петков обаче не възприе тези мнения, но и правителството засега не е излязло с официална позиция.